Portal UOL uważa, że arbiter częściowo wypaczył wynik spotkania. Wskazuje, że po sfaulowaniu Gabriela Jesusa przez Vincenta Kompany'ego sędzia nie zdecydował się na VAR i odgwizdanie rzutu karnego. UOL przypomniał, że z VAR nie skorzystał arbiter również podczas fauli w polu karnym na Neymarze. Portal odnotował, że niemal w każdym meczu Brazylii istniały sytuacje, które należało przeanalizować na wideo, ale “sędziowie nie zdecydowali się na skorzystanie z tej mundialowej nowości”.

Z kolei dziennik “Diario do Nordeste” wskazuje na słabą postawę Neymara w piątkowym ćwierćfinale przeciwko Belgii. Odnotowuje, że właśnie występ napastnika Paris Saint-Germain oraz postawa Fernandinho zostały najsurowiej ocenione przez kibiców w internetowej ankiecie gazety.

Najlepsze oceny za ćwierćfinał zebrał od czytelników “Diario do Nordeste” Douglas Costa, a także strzelec gola dla Brazylii Renato Augusto.

Dziennik “O Globo” zarzuca reprezentantom Brazylii nieuwagę w pierwszym kwadransie ćwierćfinału, której skutkiem była utrata gola i konieczność odrabiania strat, a to doprowadziło do nieuważnej gry w obronie i utraty drugiej bramki.

“O Globo” ocenia, że pomimo porażki Brazylia żegna się z mundialem w lepszym stylu niż przed czterema laty, kiedy to doznała sromotnej klęski 1:7 w meczu z Niemcami.

Z kolei “Folha de Sao Paulo” podkreśla, że wyeliminowanie Brazylii oraz Urugwaju w ćwierćfinałach sprawiło, że w walce o statuetkę mistrzostw świata liczą się już tylko drużyny ze Starego Kontynentu.

Wraz z odpadnięciem Brazylii pewnym stało się, że tegoroczny mistrz będzie pochodził z Europy. Oznacza to, że najważniejsze trofeum turnieju po raz czwarty z rzędu przypadnie ekipie ze Starego Kontynentu. Tym samym potwierdza to piłkarską dominację Europejczyków – odnotowała gazeta.

“Folha de Sao Paulo” przypomniała, że po wcześniejszej dominacji Europy nad Ameryką Południową w rozgrywkach klubów nasilił się czas przewagi także w turniejach z udziałem krajowych reprezentacji.