Morawiecki zwracał uwagę podczas czwartkowej konferencji prasowej na rolę Macedonii w rozwiązywaniu problemu związanego z napływem uchodźców do Europy.

To, co Macedonia (...) robi w zakresie migracji, w zakresie uchodźców, jest bardzo ważne

- podkreślił.

Przypomniał, że Polska wysłała do tego kraju funkcjonariuszy polskiej straży granicznej, by pomóc w rozwiązaniu tej kwestii.

Jak relacjonował Morawiecki, rozmowa z szefem macedońskiego rządu dotyczyła też konieczności rozwijania infrastruktury między krajami Trójmorza.

Wspomniałem panu premierowi (Macedonii) o Via Carpatia, o naszym wielkim projekcie infrastrukturalnym w kontekście Trójmorza, w kontekście połączenia Europy Północnej z Południową, co z całą pewnością wesprze wymianę gospodarczą, wymianę handlową, inwestycje w naszym regionie - mówił polski premier.

Ocenił, że połączenia komunikacyjne są bardzo ważne dla rozwijania obustronnych relacji.

Szef rządu podkreślił też, że armie obu krajów "blisko współpracują" ze sobą w Afganistanie.

Widać, że już jesteśmy sojusznikami w bardzo wielu wymiarach

- oświadczył.

Morawiecki podkreślił, że w tym roku obchodzimy 25-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Macedonią.

Pogratulowałem panu premierowi zakończenia tego długo trwającego sporu z Grecją o nazwę państwa. To na pewno nie był łatwy proces, ale otwiera teraz możliwości integracji Macedonii na przykład z NATO

- powiedział premier.

Złożył też szefowi macedońskiego rządu gratulacje z okazji wyrażonej przez państwa członkowskie UE zgody na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych do Wspólnoty.

Polska popiera Macedonię w bardzo wielu aspiracjach i staraniach Macedonii również o członkostwo w NATO. Mam nadzieję, że to się zadzieje szybko i będzie wzmacniało wymiar bezpieczeństwa w tej części Europy, na Bałkanach - podkreślił Morawiecki.

Rozmawialiśmy również z panem premierem Zoranem Zaewem o tematach bilateralnej współpracy. Jest bezpośrednie połączenie z bardzo dużym obłożeniem pasażerskim pomiędzy Warszawą a Skopje. Bardzo się cieszymy w tego powodu, bo to pokazuje, jak dobrze rozwijają się nasze relacje handlowe, inwestycyjne, czy turystyczne

- zauważył.

Innym tematem rozmów premierów była współpraca przemysłów obronnych Polski i Macedonii.

Jest duże zainteresowanie ze strony Macedonii zakupem rosomaków, czy modernizacją sprzętu artyleryjskiego, czołgów, a również w obszarze techniki radarowej. Polska ma do zaoferowania sprzęt bardzo wysokiej jakości po przystępnych cenach - dodał szef polskiego rządu.