Jest to trzynasta osoba podejrzana w śledztwie, dotyczącym podawania się m.in. za agentów służb specjalnych i wyłudzania pieniędzy w zamian za obietnicę roztoczenia parasola ochronnego nad firmami.

Informację o aresztowaniu podejrzanego przekazał PAP rzecznik Prokuratury Regionalnej w Katowicach Waldemar Łubniewski. Mężczyznę we wtorek zatrzymali funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego. W prokuraturze usłyszał zarzut oszustwa znacznej wartości.

CBA informowało, że zatrzymany to warszawski przedsiębiorca, który miał powoływać się na wpływy i podjąć się pośrednictwa w sprawie prowadzonej przez prokuraturę z Wielkopolski. Za milion złotych miał podjąć się doprowadzenia do zwolnienia z aresztu kilku podejrzanych o przestępstwa kryminalne, m.in. pobicie i porwania.

Prowadzone przez katowicką prokuraturę śledztwo dotyczy powoływania się przez członków zorganizowanej grupy przestępczej na wpływy w instytucjach państwowych i służbach specjalnych oraz podejmowaniu się przez nich pośrednictwa w załatwieniu spraw w zamian za korzyści majątkowe lub ich obietnicę.

W styczniu CBA zatrzymało osiem osób podejrzanych o podszywanie się pod funkcjonariuszy służb specjalnych, płatną protekcję oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Grupa miała powoływać się na wpływy w służbach specjalnych Służby Kontrwywiadu Wojskowego, ABW, CBA, w instytucjach państwowych, policji, ministerstwach, urzędach celno-skarbowych i oferować pośrednictwo w załatwieniu spraw w zamian za korzyści majątkowe.

Według ustaleń Biura, zatrzymani uwiarygadniali swoje wpływy w celu wyłudzenia setek tysięcy złotych, m.in. ze spółek skarbu państwa. Według CBA, grupa działała od 2015 r. do końca 2017 r. Wśród zatrzymanych w Warszawie, Łodzi i okolicach tych miast były osoby podające się za funkcjonariuszy służb specjalnych – SKW i ABW, utwierdzające w tym przekonaniu poszkodowanych i takie, która tą grupę przestępczą założyły i kierowały.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Medialny wątek przebierańców. Tajemnicze powiązania gangu fałszywych agentów