Eucharystia odpustowa odbędzie się 24 czerwca o godzinie 10:30 w kościele Piotra i Pawła w Tyńcu. Właśnie podczas tej Mszy świętej kardynał Stanisław Ryłko poświęci nową sukienkę dla  odnalezionego XVII-wiecznego obrazu Matki Bożej Śnieżnej. Obraz odnaleziono i poddano restauracji w zeszłym roku. W listopadzie 2017 r. odbyło się uroczyste poświęcenie obrazu, a w niedzielę kardynał Ryłko poświęci nową "sukienkę" dla Matki Bożej Śnieżnej.

Po Eucharystii odbędzie się spotkanie z p. Tadeuszem Galantem, który opowie o swojej pracy nad przygotowaniem nowej sukienki, wykonanej ze srebrzonej i złoconej blachy mosiężnej. Spotkanie będzie miało miejsce na I piętrze Domu Gości kwadrans po zakończeniu Mszy świętej.

CZYTAJ TEŻ: W tym obrazie Matki Bożej zakochał się papież Franciszek

Historia oryginalnego obrazu Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego owiana jest tajemnicą - nie wiadomo, kto go namalował, a historycy sztuki upatrują jego powstania w czasach starożytnych. Ikona zrobiła ogromne wrażenie na Jorge Bergoglio, jak tylko ten przybył do Watykanu. Do dziś Franciszek często modli się przed tym obrazem i składa pod nim bukiet róż po każdej zagranicznej podróży. Zdaniem niektórych, obraz przypomina wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej. W Polsce rzymski wizerunek Maryi nazywany jest Matką Boską Śnieżną.

Uroczystość poświęcenia nowej sukienki Matki Bożej Śnieżnej w Tyńcu będzie można śledzić online - na stronie internetowej Tyniec.tv i w telewizji NTL - Radomsko.