1938: Polska - Brazylia 5:6 

Był to pierwszy mundial, w jakim wzięliśmy udział. Po czterech golach Ernesta Wilimowskiego i jednym Fryderyka Scherfke przegraliśmy z wielką Brazylią 5:6. Hat-trickiem dla reprezentacji Brazylii popisał się legendarny Leonidas. Debiut jak najbardziej udany, bo o Polsce, która przeciwstawiła się Canarinhos, usłyszał wtedy cały świat.

1974: Polska - Argentyna 3:2

Już w ósmej minucie drugiego meczu w historii spotkań Polaków na mundialach, biało-czerwoni prowadzili z Argentyną 2:0 po golach Laty i Szarmacha. Albicelestes walczyli dzielnie, ale drugie trafienie Grzegorza Laty dało Polakom trzy punkty na inaugurację. Pamiętamy, jak to się dalej potoczyło - biało-czerwoni zajęli 3. miejsce w mundialu.

1978: RFN - Polska 0:0

Republika Federalna Niemiec była pierwszym rywalem Polaków na Mistrzostwach Świata w Argentynie. W Buenos Aires nie zobaczyliśmy bramek. Nasza drużyna wyszła z grupy, ale zajęła 5. miejsce, co zostało uznane za porażkę.

1982: Włochy - Polska 0:0

Mundial w Hiszpanii rozpoczęliśmy od remisu z przyszłymi mistrzami świata. Naszpikowana gwiazdami Italia nie zdołała pokonać Polaków w tym meczu, ale zrewanżowała się w półfinale, wygrywając 2:0. Biało-czerwoni byli jednak w dobrych nastrojach, gdyż zajęli trzecie miejsce po pokonaniu Francji w małym finale.

1986: Polska - Maroko 0:0

Trzeci z rzędu bezbramkowy remis Polaków na inaugurację mundialu. Podobnie jak w 1978 i 1982 roku, bramki nie padły. Cenny punkt Polakom urwali Marokańczycy. Biało-czerwoni wyszli z grupy, ale odpadli w 1/8 finału po porażce 0:4 z Brazylią.

2002: Polska - Korea Południowa 0:2

Na mundial do Korei i Japonii jechaliśmy z wielkimi nadziejami. Po 16 latach przerwy polska drużyna znów była wśród 32 najlepszych drużyn świata. Niestety, skończyło się fatalnie. Biało-czerwoni przegrali z gospodarzami na inaugurację, a w drugim meczu zostali rozgromieni przez Portugalię i stało się jasne, że nie osiągną sukcesu. Łez zbytnio nie otarło nawet zwycięstwo 3:1 z Amerykanami.

2006: Polska - Ekwador 0:2

Po czterech latach przerwy wróciliśmy na mundialowe areny. W Niemczech trafiliśmy do grupy z gospodarzami, ale także z Ekwadorem i Kostaryką. Mecz otwarcia z Ekwadorem miał być udanym otwarciem mistrzostw, bo przed mundialem w meczu towarzyskim pokonaliśmy tę ekipę 3:0. Niestety, w Niemczech to zespół Ekwadoru był silniejszy. Porażka 0:2 sprawiła, że z grupy później nie wyszliśmy.

2018: Polska - Senegal?

1 zwycięstwo, 3 remisy, 3 porażki - oto bilans Polaków w meczach otwarcia mundialu. Dziś nie chcielibyśmy zobaczyć bezbarwnego 0:0, nie chcielibyśmy też przegrać. Pozostaje tylko zaapelować: Polacy, nawiążcie do 1974 roku. Zagrajcie taki mecz jak Orły Górskiego z Argentyną. Na wsparcie kibiców możecie liczyć w stu procentach.