Tablica upamiętniająca prezydenta Lecha Kaczyńskiego znajduje się w hallu przy głównym wejściu do Sejmu, na ścianie po prawej stronie schodów prowadzących do Sali Posiedzeń.

Na tablicy widnieje wizerunek Lecha Kaczyńskiego, data jego urodzin oraz śmierci, a także lata, w których był prezydentem Polski (2005-2010). Przypomniano na niej także, że Kaczyński był prezydentem Warszawy, działaczem wolnych związków zawodowych i NSZZ Solidarność, ministrem stanu ds. bezpieczeństwa narodowego przy prezydencie, prezesem NIK, ministrem sprawiedliwości, senatorem i posłem. "Zginął w służbie ojczyźnie 10 IV 2010 r. pod Smoleńskiem" - napisano.

Prezydent Lech Kaczyński zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M w Smoleńsku, udawał się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Wraz z nim zginęła jego żona i 94 pasażerów, w tym wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych oraz środowisk pielęgnujących pamięć o zbrodni katyńskiej.

18 czerwca przypada 69. rocznica urodzin śp. Lecha Kaczyńskiego oraz jego brata prezesa PiS, b. premiera Jarosława Kaczyńskiego.