Jak poinformował w poniedziałek PAP Tomasz Tyczyński, sekretarz kapituły i kurator Muzeum Witolda Gombrowicza, Grzegorz Bogdał został nominowany za "Florydę" (Wyd. Czarne), Aleksandra Lipczak za "Ludzi z Placu Słońca" (Wyd. Dowody na Istnienie), Adam Robiński za "Hajstry. Krajobraz bocznych dróg" (Wyd. Czarne), Paweł Sołtys za "Mikrotyki" (Wyd. Czarne) oraz Marcin Wicha za "Rzeczy, których nie wyrzuciłem" (Wyd. Karakter).

Tyczyński zwrócił uwagę na to, że w tym roku wśród nominowanych utworów, nie ma żadnej powieści. Są natomiast opowiadania, eseje i reportaż literacki. "Większość nominacji przypadła absolutnym debiutantom, chociaż zgodnie z regulaminem Nagrodę Gombrowicza można otrzymać za pierwszą lub drugą książkę prozatorską" - zaznaczył sekretarz kapituły.

Rozstrzygnięcie nastąpi 9 września. Laureat dostanie 40 tys. zł. Oprócz nagrody pieniężnej zwycięzca otrzyma lornetkę (jeden z ulubionych przedmiotów Gombrowicza) oraz statuetkę, którą pierwsi nominowani ze względu na kształt przezwali "otwieraczem".

Trafnie, bo jedyna w Polsce nagroda dla prozaików debiutantów przyznawana przez profesjonalne jury; w zamierzeniach organizatorów ma otwierać drogę do czytelników i ich uznania

 - stwierdził Tyczyński.