29 maja, w Dniu Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowym Dniu  Uczestników Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych szef MON uczestniczył w Kielcach w centralnych uroczystościach.


Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podziękował weteranom za ich służbę. Podkreślił, że ich poświęcenie na każdym kroku doceniają nasi sojusznicy.  Jak zaznaczył, to właśnie udział w misjach buduje solidarność między państwami.

Dzięki temu, ze wspieramy innych możemy liczyć na wsparcie, gdybyśmy takiego wsparcia potrzebowali

— powiedział szef MON.

Przypomniał, że wielu dowódców amerykańskich ceni polskich żołnierzy, bo wie że są dobrze przygotowani do służby i są profesjonalistami.

Minister zwrócił się też do rodzin żołnierzy, którzy zginęli na misjach. Zapewnił, że Polska nigdy nie zapomni o nich i ich najbliższych.

Dziś pamiętamy o tych, którzy oddali swoje życie. O ich rodzinach. Otaczamy je opieką. Pamiętamy też o tych, którzy odnieśli rany. Państwo polskie pamięta o nich

— zapewnił minister Błaszczak. 

Szef MON poinformował, że przygotowany jest projekt nowelizacji ustawy o weteranach. Ustawa ma zwiększyć świadczenia dla tych, którzy odnieśli rany na misjach. W ocenie ministra zakres wsparcia ze strony państwa polskiego musi być i będzie większy. 

Uhonorowanie zasłużonych weteranów


Wierni tradycji i porządku. Nie wywołujemy wojen, a doprowadzamy do ich końca. Zawsze jesteśmy wierni sojuszom. Nikt nie pragnie pokoju bardziej niż my, weterani, którzy poznali wojenną dramaturgię, którzy widzieli ludzkie cierpienie i sami też otarli się o śmierć

— powiedział podczas uroczystości st. kapral Emil Uran, który podczas uroczystości reprezentował żołnierzy, funkcjonariuszy i pracowników wojska.

Szef MON podczas uroczystego apelu wręczył odznaczenia zasłużonym weteranom. Uhonorował także weteranów, którzy brali udział w sztafecie rowerowej - Rajdzie Pamięci, upamiętniającym polskich żołnierzy poległych ma misji w Iraku. Szef MON spotkał się także z weteranami, którzy w połowie czerwca wezmą udział w Rajdzie Pamięci w USA organizowanym dla uczczenia Polaków poległych w Afganistanie. 

Uhonorowano również członków pierwszej polskiej reprezentacji na zawody sportowo-rehabilitacyjne "Invictus Games", które jesienią odbędą się w Sydney. W Australii zmagać się będą weterani z wielu krajów, poszkodowani podczas misji.


Podczas uroczystości na kieleckim Placu Wolności  odbył się Apel Pamięci,  defilada pododdziałów oraz prezentacja musztry paradnej. Żołnierze i zawodnicy MMA zaprezentowali szkolenie w ramach pilotażowego programu "Wojownik". Można było oglądać także sprzęt wojskowy i elementy wyposażenia żołnierzy. Wieczorną atrakcją jest koncert w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, z udziałem Kamila Bednarka i Ani Karwan.

We wtorek  szef MON spotkał się również z kadrą Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Minister zapoznał się z zadaniami Centrum oraz sprzętem i infrastrukturą będącą na wyposażeniu jednostki. Złożył także kwiaty pod tablicą upamiętniającą tych, którzy stracili życie na misji.

Główne uroczystości poprzedziła msza święta sprawowana w Bazylice Katedralnej w intencji weteranów i ich rodzin.