W tym roku odbędzie się X. edycja Festiwalu NNW. Można jednak powiedzieć, że Festiwal trwa cały rok, podczas którego organizujecie m.in. liczne Retrospektywy w Polsce i zagranicą. Teraz z kolei zapraszacie twórców na warsztaty scenariuszowe. Dlaczego właśnie scenariusz?

Arek Gołębiewski: Zawsze powtarzam, że dobry temat to jeszcze nie film. W Polsce nie ma problemu z tematami, jest ich bardzo dużo i wszystkie są ciekawe. Nasza świadomość historyczna bardzo się poszerzyła. W ciągu roku powstaje ok. 150 filmowych projektów, ale to nie znaczy, że każdy z nich jest pełnoprawnym filmem dokumentalnym. Niektóre są tylko szkicami dobrej opowieści, a to za mało.

Chyba najbardziej doskwiera brak środków na realizację?

Na pewno. Budżet jest niezwykle ważny. Zwiększyła się liczba miejsc, gdzie można aplikować o pieniądze. Ale to nie oznacza, że sytuacja się poprawiła. Wydaje się, że choć środków nie przybyło, to chce się nimi obdzielić jak największą ilość projektów. Dochodzi do sytuacji groteskowych, w których projekty historyczne wspiera się kwotami 15-20 tys. zł, co wystarcza na zakup maksymalnie 3 minut materiałów archiwalnych.

Czyli wciąż brakuje realnego wsparcia?

Powodów jest wiele. Wbrew oczekiwaniom sponsorzy prywatnie czy duże spółki z udziałem skarbu państwa niechętnie wchodzą w projekty filmowe, a cały ciężar spoczął na instytucjach państwowych, które najczęściej nie dysponują wielkimi kwotami. Często są bezradni, bo np. cała pula roczna przeznaczona na dofinansowanie filmów przez Urząd ds. Kombatantów to 500 tys. złotych, co równa się średniej kwocie dofinansowania przez PISF jednego z projektów filmowych.

Artyści często nie wiedzą, jak i gdzie zdobyć pieniądze…

Kolejka po pieniądze się wydłużyła, więc ważne, ciekawe projekty muszą być dobrze zaprezentowane, aby mogły przekonać potencjalnego sponsora. Właśnie na warsztatach uczymy, jak przygotować projekt oraz co najważniejsze – jak go przedstawić. Z tym mają problem nawet doświadczeni twórcy. Dlatego zapraszamy do udziału w zajęciach duety – twórcę i producenta. Chcemy ich uzbroić w narzędzia do umiejętnego składania i prezentacji swoich projektów. Jedna sprawa to problemy finansowe, a druga – wyszlifowanie tematu.

Wydawałoby się, że tematy historyczne same w sobie są nośne, ale przecież ważna jest umiejętność przełożenia ich na język filmu. Festiwal NNW chyba od samego początku podnosi tę kwestię…

Mamy świadomość wielu trudności, z którymi musi borykać się twórca filmu dokumentalnego o tematyce historycznej: często bohaterowie czy świadkowie wydarzeń są schorowani, czasem już nie żyją, brakuje ikonografii. Dlatego tak ważne jest dobre przygotowanie się, poszukanie własnego języka opowieści, jak najlepsze wyszlifowanie i znalezienie klucza do jej filmowego zaprezentowania. Ostatecznym efektem musi być diament, szczególnie iż musimy pamiętać, że to często jedyna okazja, aby przywrócić pamięci ludzkiej jakąś konkretną historię.

Chyba nie jest też łatwo przebić się z obrazem historycznym na festiwalach filmowych?

Większość festiwali dystansuje się od tematyki historycznej, tym bardziej więc musimy więcej wymagać od siebie od swoich dzieł. Róbmy dobre filmy, zrozumiałe i atrakcyjne nie tylko dla widzów polskich, ale i zagranicznych.

Warsztaty PITCHING FORUM organizowane są na Festiwalu NNW już od trzech lat. Czy spełniają cele, które założyliście?

Widzimy, że mają one duże przełożenie na praktykę i skuteczność. Wystarczy powiedzieć, że 6 z 14 prezentowanych projektów w roku 2017, jest obecnie w fazie produkcji lub już zostało zrealizowanych. Warsztaty scenariuszowe, na które teraz zapraszamy, są pierwszym etapem przygotowań do tegorocznego PITCHING FORUM. Pomogą wyrównać szanse twórców, a zdobyta wiedza i umiejętności ułatwią m.in. składanie wniosków, chociażby właśnie na zakwalifikowanie się na PITCHING FORUM Festiwalu NNW 2018.

Do udziału w warsztatach zapraszacie studentów szkół filmowych, początkujących oraz dojrzałych filmowców, ale i animatorów kultury, czy też amatorów, którzy chcieliby spróbować swych sił w dokumencie…

Szczególnie gorąco chcielibyśmy zaapelować do twórców spoza Warszawy. Oni raczej nie mają możliwości konsultacji, rozmów. Wyzwaniem jest przecież samo napisanie takiego wniosku o fundusze. Być może jest wielu animatorów kultury, którzy chcieliby coś zrobić w swoim terenie, ale nie wiedzą, jak się do tego zabrać. Chętnie posłużymy jako pośrednicy, możemy wskazać np. producenta, pomóc w rozwinięciu pomysłu na film czy w złożeniu wniosku do PISF lub jakiegoś ośrodka telewizyjnego. Tym, którzy zechcą przyjechać do stolicy, zapewniamy oprócz intensywnych godzin warsztatowych, także bezpłatny nocleg i wyżywienie.

Kto poprowadzi warsztaty?

Jednym z ważniejszych punktów programu będzie master class Macieja Drygasa – reżysera filmów dokumentalnych („Usłyszcie mój krzyk”, „Stan nieważkości”, „Jeden dzień w PRL”, „Cudze listy”, „Abu Haraz”). Grzegorz Pacek (scenarzysta/reżyser) oraz Darek Dikti (producent) omówią pomysły w grupach roboczych. Konsultacje indywidualne poprowadzą Anna Ferens (scenarzystką/reżyser, TVP) i Arkadiusz Gołębiewski (scenarzysta/reżyser, producent). Szczegółowy program warsztatów i skład wykładowców podamy pod koniec maja.

Szczegóły dotyczące warsztatów

Projekty filmów do udziału w warsztatach scenariuszowych wybierane są na podstawie zgłoszeń, które składa się przez internet. Zostanie wybranych maksymalnie 12 projektów. Zgłoszenia należy je przesyłać w terminie do 18 maja 2018 roku, ale jeśli ktoś z jakichś względów się nie wyrobi, proszony jest o kontakt mailowy lub telefoniczny. Można też uzyskać poradę, jak wypełnić kartę szkolenia. Organizatorzy są po to, aby pomagać, a nie piętrzyć przeszkody. Zapewniają bezpłatny nocleg i posiłek. Udział w warsztatach scenariuszowych jest również bezpłatny.

Aby zgłosić projekt należy:

1. Wypełnić kartę zgłoszenia, dostępną do pobrania poniżej:

http://festiwalnnw.pl/wp-content/uploads/2018/04/karta-zgłoszenia_NNW_PITCHING-FORUM_2018-1.docx

2. Do karty zgłoszenia dołączyć w formie PDF:

• krótki opis filmu/pomysł (max. 1 strona formatu A4)

• ogólny budżet filmu

• CV producenta/profil firmy (max. ½ strony formatu A 4)

3. Podpisaną kartę zgłoszenia wraz załącznikami wysłać mailem na adres:

pitchingforum@festiwalnnw.pl

Dodatkowo można przedstawić wstępny materiał audiowizualny (zwiastun lub prezentację filmową bohatera), przesyłając go za pośrednictwem serwisu WeTransfer na adres pitchingforum@festiwalnnw.pl. Jednakże na tym etapie nie jest to obowiązkowe.

Wszelkie pytania w sprawie warsztatów scenariuszowych i PITCHING FORUM można kierować na adres: pitchingforum@festiwalnnw.pl

Organizatorem warsztatów scenariuszowych i PITCHING FORUM jest Stowarzyszenie SCENA KULTURY, które prowadzi projekty z zakresu organizacji dużych wydarzeń kulturalnych i oświatowych. SCENA KULTURY jest głównym organizatorem Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Projekt współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.