Pierwszy bezzałogowiec MALE RPAS charakteryzuje się modułowością, dzięki czemu może prowadzić misje wywiadowcze, rozpoznawcze oraz szpiegowskie.  - poinformowało przedsiębiorstwo Dassault. Warto jednak zauważyć, że konstrukcja będzie również dostosowana do przenoszenia uzbrojenia.
W styczniu MALE RPAS przeszedł z powodzeniem testy SRR (System Requirements Review) po którym poinformowano o rozpoczęciu drugiego etapu, którym jest SyPDR (System Preliminary Design Review) jaki ma zostać zakończony jeszcze w tym roku. SyPDR zademonstrować ma jakość zaprojektowanej konstrukcji, po czym zostanie rozpoczęta faza rozwojowa oraz produkcja pierwszych egzemplarzy, która rozpocznie się w 2019 roku. MALE RPAS ma trafić na wyposażenie europejskich armii  już w połowie następnej dekady. 
W projekt MALE RPAS znany również pod nazwą EuroMALE zaangażowane są francuskie Dassault Aviation, włoskie Leonardo oraz niemiecki i hiszpański oddział Airbus Defence. Za koordynację tego programu odpowiedzialna jest organizacja jednoczącej współpracy w dziedzinie uzbrojenia (OCCAR). Celem, jaki przyświecał europejskim krajom, jest uniezależnienie się od dostaw bezzałogowych dronów klasy MALE, jakie obecnie nabywane są od Stanów Zjednoczonych i Izraela.