Okazją do spotkania była prezentacja bezpłatnej nowej aplikacji mobilnej dla alergików pozwalającej lepiej monitorować uczulenia i ściślej współpracować pacjentom z lekarzem. Została ona opracowana we współpracy z specjalistami z Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych w Warszawie; pokazuje m.in., jakie w danym miejscu mogą być pylenia roślin i występujące zanieczyszczenia powietrza.

Dr Piotr Rapiejko z Kliniki Otolaryngologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie podkreślił, że obie informacje są bardzo ważne dla osób uczulonych na pyłki roślin, ponieważ zanieczyszczenia powietrza osadzają się na pyłkach i mogą sprawiać, że objawy alergii są bardziej uciążliwe.

- W powietrzu może być mało pyłków roślin, ale wraz ze znajdującymi się w nim zanieczyszczeniami są one bardziej nasilone – podkreślił specjalista.

Dodał, że nawet deszcz, szczególnie krótkotrwały, nie zawsze łagodzi tego rodzaju uczulenia. Pyłki pęcznieją pod wpływem deszczu, a tym samym zwiększa się powierzchnia, na której mogą się osadzać zanieczyszczenia.

Zdaniem dr Rapiejko aplikacja Apsik!, pozwala zapisywać w indywidualnym dzienniczku objawy alergii. Można również śledzić aktualne dane dotyczące zmiany stężenia alergenów wziewnych. Dzięki temu lekarz może lepiej zanalizować, kiedy nasila się uczulenie w zależności od pylenia roślin.

Z danych przedstawionych podczas konferencji prasowej wynika, że w Polsce 14,5 mln osób cierpi na nieżyt nosa, a 8,5 mln ma alergiczny nieżyt nosa. Liczba osób z tą dolegliwością stale jednak wzrasta, również wśród dzieci, co sugeruje, że za 10-15 lat będzie z tego powodu cierpieć jeszcze więcej naszych rodaków.

Specjalista podkreślił, że w okresie, kiedy występuje pylenie roślin uczulenie na alergeny wziewne obniża jakość życia chorych, powoduje zmęczenie i senność, pogarsza wydajność w pracy oraz zdolności poznawcze. Dlatego tak ważne jest skuteczne leczenie zmniejszające objawy alergii.

Zanieczyszczenia powietrza w połączeniu ze zmianami klimatycznymi w naszym kraju zwiększają produkcję ziaren pyłku oraz powstawanie nowych alergenów. Pylenia roślin rozpoczynają się wcześniej i trwają dłużej, jednocześnie pojawiają się nowe rośliny i ich pyłki, czego przykładem jest ambrozja będąca jednym z najsilniejszych alergenów.

- W efekcie nawet przy niskim stężeniu alergenów może wystąpić silna reakcja uczuleniowa – podkreślił dr Rapiejko.