Zdaniem źródeł gazety wykorzystanie tzw. kompromatów miałoby być formą odwetu za oskarżenia brytyjskiego rządu pod adresem Kremla dotyczące próby zabójstwa byłego pułkownika rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU i współpracownika brytyjskiego wywiadu Siergieja Skripala.

Wszyscy wiemy, co jest typowym zachowaniem z podręcznika rosyjskiego wywiadu - publikacja kompromatu - i jesteśmy na to gotowi. Nie mówimy, że istnieje zdjęcie jakiejś osoby, które tylko czeka na publikację, ale byłoby zadziwiające, gdyby nie mieli takich materiałów – powiedział rozmówca gazety.

Jednocześnie ujawniono, że Wielka Brytania opracowuje plany cyberataku przeciwko Rosji, gdyby wspierający Kreml hakerzy próbowali uderzyć w strategiczne elementy brytyjskiej infrastruktury, np. w sieć energetyczną lub publiczną służbę zdrowia.

Bardziej prawdopodobne jest, że skupią się na pozyskaniu informacji, które mogą wywołać jak najwięcej chaosu i zażenowania – oceniło drugie źródło "Sunday Timesa".

Gazeta zaznacza, że Downing Street rozważa wprowadzenie ostrzejszych przepisów mających na celu powstrzymanie osób powiązanych z władzami Rosji przed wykorzystywaniem brytyjskiego systemu finansowego do swoich transakcji.

Wkrótce dojdzie do szeroko zakrojonych działań wobec rosyjskich oligarchów w Wielkiej Brytanii – powiedziało źródło w kancelarii premier Theresy May.