W ramach podpisanej deklaracji potwierdzone zostały długofalowe zadania i kierunki rozwoju litewskiej spółki Orlenu - Orlen Lietuva. Dotyczą one wzajemnego wsparcia dla realizowanych bądź rozważanych inwestycji infrastrukturalnych po obu stronach oraz konstruktywnego podejścia i zrozumienia w kwestiach związanych z logistyką surowcową czy uwarunkowaniami regulacyjnymi na Litwie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Strategiczne porozumienie Orlenu. Rząd Litwy zagwarantował współpracę

Obajtek mówił dziś w "Gościu Wiadomości" w TVP Info, że można mówić o odwilży polsko-litewskiej.

- Wizyta pana prezydenta, czy premiera Morawieckiego stworzyła odpowiedni klimat polityczny do tego, bym mógł dziś podpisać jako grupa PKN Orlen memorandum, które stwarza możliwości do robienia biznesu - zauważył prezes Orlenu.

Jak zaznaczył, Grupa Orlen posiada Orlen Litwę, która jest jedną z największych firm w tym kraju i generuje dochód państwu litewskiemu.

- W związku z tym ważne są dla na stosunki polityczne, ponieważ one z czasem przekładają się na stosunki biznesowe. Dziś podpisane memorandum o tym mówi. Oczywiście ważne są dla nas deklaracje, które z czasem będą się przekładały na czyny. Będziemy analizować po pierwsze jeden z najważniejszych projektów jakim jest rozbudowa rafinerii. (...) Ważne jest dla nas też, by strona litewska spełniła pewne oczekiwania związane z transportem kolejowym i związane z klauzulą najniższej ceny, oraz by strona litewska spełniła warunek odbudowy torów do Renge - to jest bardzo ważne - wyliczał Daniel Obajtek.

Dodał, że strona litewska deklaruje jak najszybszą odbudowę tych torów.

- Zgodnie z obietnicami, które mi dziś przekazano, w miesiącach letnich dojdzie do procesu inwestycyjnego w tym terenie i po rozmowach z panem premierem, ministrem i dyrektorem kolei uważam, że w tym kierunku pójdzie strona litewska - zaznaczył.

Prezes PKN Orlen mówił również o wprowadzaniu do sprzedaży na stacjach polskich produktów.

- Grupa PKN Orlen posiada około 1700 stacji. Możemy to wykorzystać w rozwoju polskiej gospodarki. Na tych stacjach będą też inne produkty, które są do tej pory, natomiast ważne jest, by wprowadzać polskie produkty. Poprzez taką sieć mamy możliwość ożywiania polskiej gospodarki i musimy ją wykorzystać - zaznaczył.

Obajtek mówił również o fuzji z Lotosem, która, jak twierdzi, jest potrzebna zarówno Orlenowi, jak i Lotosowi.

- Fuzja z Lotosem jest potrzebna zarówno Orlenowi, jak i Lotosowi, ale szczególnie jest potrzebna państwu polskiemu. Został podpisany list intencyjny, który otwiera drogę na proces połączenia. Bardzo ważna jest optymalizacja, zakupy ropy, sposób logistyki, połączenia wszelkich łańcuchów biznesowych, korporacyjnych, tak, by ten koncern przynosił znacznie większe efekty. Zapewnia to również bezpieczeństwo paliwowe naszego kraju - wyliczał Obajtek


Na pytanie prowadzącej, czy marzy mu się, aby Orlen stał się gigantem na skalę europejską Obajtek odpowiedział, że "PKN Orlen to już gigant na skalę europejską".