Mogli także wyprodukować i wprowadzić na rynek 300 kg amfetaminy o wartości czarnorynkowej 3 mln zł (w hurcie) lub 9 mln zł (cena sprzedaży detalicznej) – podało CBŚP.

Łącznie w sprawie zatrzymano 17 osób i zabezpieczono 200 kg marihuany. Wszyscy podejrzani zostali aresztowani; większość z nich jest powiązana ze środowiskiem krakowskich pseudokibiców.

Z ustaleń śledczych wynika, że grupa mogła działać od 2015 roku. Organizowała przemyt z Europy Zachodniej marihuany, która trafiała do odbiorców na terenie Małopolski i Śląska. W kraju produkowano narkotyki syntetyczne, a następnie wywożono je na zachód Europy.

Członkowie grupy mogli dokonać co najmniej 150 wewnątrzwspólnotowych transakcji narkotykowych, w wyniku których do Polski trafiło 15 ton marihuany.

Grupa dodatkowo trudniła się produkcją i dystrybucją amfetaminy. Szacuje się, że wprowadziła na polski rynek ponad 300 kg tego narkotyku.

Początek śledztwu dało zatrzymanie w lipcu 2017 roku na gorącym uczynku trzech osób podejrzanych o przemyt środków odurzających z Niemiec do Polski. Zabezpieczono wówczas 123 kg marihuany oraz inne narkotyki o wartości ponad 3,5 mln zł.

Kolejne ustalenia pod nadzorem prokuratora dały podstawę do przeprowadzenia nowych czynności procesowych.

W ich trakcie funkcjonariusze jednocześnie weszli do siedmiu obiektów na terenie Krakowa oraz pobliskich miejscowości. Zatrzymali 14 osób, które usłyszały zarzuty m.in. kierowania i udziału w dwóch zorganizowanych grupach przestępczych, przemytu 15 ton marihuany oraz wyprodukowania nie mniej niż 300 kilogramów amfetaminy, a także udziału w obrocie środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi.

Wszystkie zatrzymane osoby zostały tymczasowo aresztowane, trzy kolejne osoby są poszukiwane listami gończymi.

W trakcie przeszukań znaleziono i zabezpieczono: maczety, komputery, laptopy, telefony komórkowe oraz różnego rodzaju dokumenty.

Na poczet przyszłych kar śledczy zabezpieczyli mienie ruchome i nieruchome oraz pieniądze w różnej walucie, o łącznej wartości przekraczającej milion złotych.

Śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się przemytem, produkcją i sprzedażą narkotyków prowadzone jest wspólnie przez policjantów z Centralnego Biura Śledczego Policji w Krakowie i funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu pod nadzorem Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie.