W tegorocznym Jarmarku Wielkanocnym swoje wyroby oferować będzie niemal 40 wystawców - m.in. rękodzielnicy z Ukrainy, siostry zakonne z Monasteru w Mińsku czy rzemieślnicy z kuźni w Międzylesiu. Na stoiskach znajdą się m.in. ozdoby wielkanocne, biżuteria i świąteczne oraz regionalne przysmaki.

Wśród wielkanocnych specjałów królować będzie kiełbasa biała parzona wielkopolska, której w lipcu ubiegłego roku, na mocy decyzji Komisji Europejskiej, przyznano chronione oznaczenie geograficzne. Na pl. Wolności będzie można ponadto spróbować i nabyć litewskie chleby i wędliny, herbaty i kawy ze Sri Lanki, rękodzieło z Indii i Nepalu, kresowy kwas chlebowy, węgierskie ciasta, wielkanocne pierniki, miody i produkty pszczele z okolicznych pasiek, wypiekane z ciasta koszyczki wielkanocne czy rękodzieło wykonane przez podopiecznych stowarzyszenia "Pogotowie społeczne".

Organizatorzy zadbali także o atrakcje dla rodzin, także dzieci - zapewniła prezes spółki Targowiska Iwona Rafińska.

- Gości jarmarku witać będą piękne, kolorowe zające. Pomyśleliśmy też o bogatej ofercie dla dzieci. Na pl. Wolności staną dwie karuzele: samoloty i karuzela w stylu weneckim oraz kolejka "kaczuszki" dla najmłodszych. Od poniedziałku do czwartku, od godz. 14 do 16 będzie można z nich korzystać bezpłatnie – zapowiedziała.

- W drugi weekend jarmarku na pl. Wolności pojawi się prawdziwa jurta mongolska, w której będzie można zapoznać się z techniką powstawania ozdób i drobnych narzędzi z kamienia, kości, rogu itp. Mieszkańcy jurty przygotują pokaz farbowania, przędzenia i tkania z wełny. Dzieci będą mogły posłuchać baśni i legend – dodała Rafińska.

 

W tym roku Jarmark Wielkanocny po raz pierwszy odbędzie się na pl. Wolności, a nie jak to było dotychczas – na płycie Starego Rynku. 

- Lokalizacja jarmarku na pl. Wolności dała nam więcej przestrzeni, a co za tym idzie - więcej możliwości. Interesującym wydarzeniem w tym roku będzie np. "moto-zajączek", czyli wielkanocna parada motocykli. Utworzyliśmy też strefę dziecięcą, w której animatorzy w każdy weekend będą prowadzić dla najmłodszych wiosenno-świąteczne animacje i warsztaty, m.in. wyplatania wiklinowych koszyczków i malowania gigantycznych pisanek – wymieniła Dorna.

Tegoroczny Jarmark Wielkanocny potrwa w Poznaniu do Niedzieli Palmowej 25 marca.