We wtorek szef MON przebywał z wizytą w Bukareszcie, gdzie odbyło się spotkanie ministrów obrony państw Grupy B-9. Po południu w miejscowości Craiova minister Błaszczak spotkał się w koszarach Wielonarodowej Brygady Południowy – Wschód z dowództwem Polskiego Kontyngentu Wojskowego oraz dowództwem rumuńskiej 2. Brygady Piechoty.

Chciałbym podziękować za waszą służbę pełnioną poza granicami Polski, pełnioną razem z żołnierzami rumuńskimi. Jest to niezwykle ważne dla nas, dla Polski, dla naszego bezpieczeństwa

— zwrócił się do polskich żołnierzy szef MON. 

Jak podkreślił minister Mariusz Błaszczak, "obecność polskich żołnierzy w Rumunii jest bardzo ważna m.in. właśnie teraz, podczas tworzenia systemu bezpieczeństwa w ramach NATO".

Ważne jest to, żebyśmy mogli czuć się bezpiecznie w naszej ojczyźnie. Ale żeby Europa, której jesteśmy częścią, także była bezpieczna. Jestem przekonany, że doświadczenie zdobyte tutaj, w Rumunii, będzie procentowało w waszej służbie 

— powiedział Mariusz Błaszczak. 

W Polskim Kontyngencie Wojskowym w Rumunii służy obecnie ok. 230 żołnierzy z 7. Batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich, a także specjaliści z innych jednostek i instytucji wojskowych.  Dowódcą II zmiany PKW Rumunia jest mjr Andrzej Kowalczyk.