Inicjatywa jest odpowiedzią Wspólnoty Ruchu Lednickiego na wezwanie Ojca Świętego do modlitwy za niego. Abp Gądecki objął ją patronatem honorowym.

- "Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego - wszyscy za jednego Ojca Świętego. Jest to piękna inicjatywa, która zakłada różnego rodzaju modlitwy za Ojca Świętego

 – napisał abp Gądecki.

Przewodniczący KEP przypomniał, że modlitwa za papieża nie musi się ograniczać do najbliższej niedzieli. "Podczas każdej mszy świętej wspominamy Ojca Świętego Franciszka i za niego się modlimy, ale to jest taka szczególna inicjatywa Wspólnoty Ruchu Lednickiego, jest ciekawa i warta uwagi" - ocenił.

Pomysłodawcą inicjatywy "Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego" jest Rafał Orzechowski, członek Wspólnoty Ruchu Lednickiego w Grajewie, który spotkał się z papieżem w 2017 r., podczas przekazania symboli Światowych Dni Młodzieży przez Polaków młodzieży z Panamy. Wówczas - jak poinformował - papież Franciszek powiedział do niego: "Ja się modlę za Ciebie, a ty módl się za mnie".

"Uważam tę umowę za obowiązującą" – powiedział Orzechowski, cytowany w przekazanym PAP komunikacie.

Modlitwa w intencji papieża odbędzie się m.in. w Warszawie, Krakowie, Gnieźnie, Poznaniu, Łapach, Hrubieszowie czy Zambrowie. Włączy się w nią 25 grup zorganizowanych, a dziesiątki osób będą się modlić samodzielnie w całej Polsce.

Organizatorzy informują, że aby dołączyć do inicjatywy należy wypełnić specjalny formularz, dostępny na oficjalnej stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski, indywidualnie lub jako grupa. W internecie dostępna jest również regularnie aktualizowana mapa miejsc modlitwy.