Coroczne zmagania zwiadowców przeprowadzane są w formie zawodów użyteczno-bojowych, zamkniętych w zadaniowej pętli. W tegorocznych zmaganiach udział wzięło 5 drużyn: dwie z kompanii rozpoznawczej i po jednej z każdego batalionu zmotoryzowanego. 

Dwudniowe zawody obejmowały pięć konkurencji. Pierwszego dnia zwiadowcy musieli wykazać się w prowadzeniu obserwacji. W czasie 45 minut każda z drużyn miała do wykrycia 20 celów, rozmieszczonych w odległości od 400 do 1000 metrów. Wykrycie obejmowało określenie dokładności położenia na kierunku, odległości oraz wykonanie szkicu. Następnym sprawdzeniem było wykonanie normy numer 2 i 3 ze szkolenia ogniowego, która polega na sprawnym rozłożeniu i złożeniu swojej broni. Poniedziałkowe zawody zakończyło identyfikowanie sylwetek sprzętu bojowego: 15 zdjęć sprzętu armii innych państw i zaledwie 10 sekund na rozpoznanie każdej z nich — podaje oficjalny portal wielkopolskiej brygady. 

Wtorek upłynął pod znakiem sprawdzenia zdolności ogniowych zwiadowców. Najpierw wojskowi odbyli strzelanie na odległość 100 m. do tarczy o wymiarach 75x75 cm. Całość rywalizacji kończyła najbardziej wymagająca konkurencja: kierowanie ogniem pododdziału. Podczas tego zadania liczyło się odpowiednie zgranie umiejętności wszystkich zawodników. Na ostateczną ocenę tego zadania miała ilość trafionych celów, czas wykonanego zadania oraz ilość zwróconej amunicji — czytamy. 

Po wykonaniu pięciu konkurencji zwycięska okazała się 2. drużyna rozpoznawcza z 17. kompanii rozpoznawczej Ułanów Wielkopolskich. Drugie miejsce przypadło 1. drużynie rozpoznawczej kompanii rozpoznawczej Ułanów, z kolei trzecie: drużyna rozpoznawcza z 15. batalionu Ułanów Poznańskich. Czwarte miejsce zajęła drużyna rozpoznawcza z 1. batalionu zmotoryzowanego Ziemi Rzeszowskiej. Zawody zamknęła drużyna rozpoznawcza z 7. batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich — informuje 17. WBZ.

Kolejną okazję do zaprezentowania posiadanych umiejętności i poziomu wyszkolenia zwiadowcy 17. WBZ będą mieli podczas zawodów rozpoznawczych na szczeblu Dywizji, które odbędą się pod koniec marca. Zwycięska drużyna będzie reprezentowała „Czarną Dywizję” na Centralnych Zawodach Użyteczno-Bojowych podczas letniego zgrupowania wojsk rozpoznania i walki elektronicznej w Wędrzynie — czytamy.