Komisja nadzoruje Generalną Inspekcję Organów Bezpieczeństwa, prowadzącą dochodzenia w sprawach przestępstw popełnionych przez policjantów, celników i funkcjonariuszy straży więziennej, a także własnych inspektorów i pracowników.

Ondraczek oświadczył w parlamencie, że rezygnuje w obawie o bezpieczeństwo swej rodziny. Jego ustąpienia domagały się w poniedziałek w Pradze i innych czeskich miastach dziesiątki tysięcy demonstrantów. Przy okazji zaczął wyzywać swoich politycznych oponentów i krytykował zasady demokracji.

- Koledzy z prawej strony spektrum politycznego, jak was nazywam - polityczne szambo, nie bądźcie tacy zadufani. Jeśli chodzi o te kilka dziesiątek i setek ludzi, to się z was wyśmiewam. Do mojej decyzji na pewno nie skłania mnie kilka dziesiątek czy setek, czy - jak wy mówicie - tysiące demonstrantów, którzy są na ulicy. Wasza demokracja, wasze pojęcie demokracji oznacza, że nie tylko ja, ale przede wszystkim moja rodzina, moje dzieci jesteśmy wystawieni na takie naciski medialne, i nie tylko medialne, oraz pogróżki, że rozważałem i konsultowałem z policją skorzystanie z krótkoterminowej ochrony. Nie rezygnuję z tej funkcji z powodu tego, że mieliśmy na ulicy paru krzykaczy, ale dlatego, że dokonałem oceny, jak wygląda teraz bezpieczeństwo moje i mojej rodziny – mówił komunistyczny polityk.

48-letni obecnie Zdeniek Ondraczek uczestniczył w styczniu 1989 roku w tłumieniu odbywających się przez kilka dni na placu Wacława w Pradze demonstracji w związku z 20. rocznicą samospalenia Jana Palacha.