Eksperci Kayak.pl sprawdzili, które krajowe ośrodki zimowe były najpopularniejsze wśród Polaków w minione ferie, dokąd nasi rodacy planowali zagraniczne podróże oraz w których miastach trzeba było zapłacić za nocleg najwięcej. Z analizy wynika, że w Zakopanem, Karpaczu i Szklarskiej Porębie najczęściej szukano noclegów na ferie.

- Co nie jest zaskoczeniem nie tylko ze względu na popularność miejscowości, ale i świetną infrastrukturę turystyczną: od wielu opcji dojazdu, zakwaterowania, po bogatą ofertę tras narciarskich i dodatkowych atrakcji zimowych. Polacy byli również zainteresowani odwiedzeniem Krynicy-Zdrój i Szczyrku, które zamykają pierwszą piątkę najpopularniejszych kierunków - napisano w raporcie.

- Co ciekawe, najgorętszym regionem sezonu okazał się Dolny Śląsk. W tym województwie jest położonych aż sześć z dziesięciu miast z listy najpopularniejszych w tym roku ośrodków zimowych. Obok znanych miejscowości jak Karpacz, Szklarska Poręba czy Jelenia Góra w rankingu znalazły się też Polanica-Zdrój, Świeradów-Zdrój oraz Duszniki-Zdrój - czytamy w analizie.

Polacy, którzy rozważali zagraniczne wyjazdy, częściej wybierali słoneczne kierunki niż ośrodki zimowe.

- Chociaż Praga okazała się najpopularniejszym miastem w te ferie, pozostałe miasta z pierwszej piątki najczęściej wyszukiwanych, to południowe lokalizacje oferujące odrobinę słońca jeszcze zimą. Barcelona i Ejlat zamykają podium, a tuż za nimi znalazły się Rzym i Tel Awiw - napisano.

Rzeczniczka Kayak.pl Vera Pershina wskazuje na zależności między popularnością miejscowości a cenami, jakie czekają na miejscu podróżnych.

- Nasza najnowsza analiza pokazała, że trzy najpopularniejsze krajowe ośrodki zimowe w te ferie znalazły się w pierwszej piątce najdroższych miast w Polsce pod względem cen noclegów w hotelach 3- lub 4-gwiazdkowych. Średnia cena za noc w pokoju dwuosobowym wyniosła 310 zł w Karpaczu i 329 zł w Szklarskiej Porębie - powiedziała cytowana w komunikacie Pershina.

- Jeszcze więcej podróżni musieli zapłacić w Zakopanem, gdzie noc w pokoju dwuosobowym kosztowała średnio 469 zł. To niemal dwukrotnie więcej niż w tym samym okresie w Warszawie, gdzie noc w hotelu o podobnym standardzie kosztuje średnio 236 zł za pokój dla dwóch osób - dodała.