Aplikacja umożliwia poznanie historii prac poszukiwawczych w kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. Jest efektem prac zespołu historyków, archeologów, grafików i programistów. Jej celem jest prezentacja przestrzenna dorobku Biura Poszukiwań i Identyfikacji oraz podążanie śladami zbrodni w niedostępne do niedawna warszawskie miejsca kaźni.

W pierwszej odsłonie aplikacja umożliwia poznanie historii prac poszukiwawczych na „Łączce” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. Za pomocą nowoczesnej grafiki użytkownik może cofnąć się w czasie do lat czterdziestych i pięćdziesiątych i zobaczyć, jak wówczas wyglądała „Łączka”. Jest możliwość podążania śladem specjalistów Instytutu Pamięci Narodowej pracujących na „Łączce” w latach 2012–2017 w poszukiwaniu grobów naszych bohaterów i zobaczyć miejsca, w których ich odnaleziono.

Niewątpliwą atrakcją aplikacji będzie możliwość odbycia wirtualnego spaceru po „Łączce” na przestrzeni poszczególnych lat.

Projekt w kolejnych etapach będzie rozbudowywany o miejsca – symbole komunistycznego terroru na mapie Warszawy: były Areszt Śledczy przy ul. Rakowieckiej, Areszt NKWD i WUBP przy ul. Strzeleckiej czy miejsca więziennych pochówków na Cmentarzu Bródzieńskim i na Służewie przy ul. Wałbrzyskiej.

W prezentacji projektu „Mapa Miejsc Pamięci Narodowej” udział wzięli: zastępca prezesa IPN dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, dyrektor Biura Informatyki dr Rafał Leśkiewicz oraz zastępca dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji mec. Anna Szeląg.

Projekt jest już dostępny na stronie laczka.ipn.gov.pl (kliknij w obrazek poniżej)