- Jesteśmy wezwani do tego, by stawić czoła Diabłu  poprzez modlitwę  po to, by móc z pomocą Boga pokonać go w naszym codziennym życiu - mówił Franciszek. - Niestety zło działa w naszym życiu i wokół nas - dodał.

- W naszym życiu zawsze potrzebujemy nawrócenia, każdego dnia - wskazał papież, a następnie zaznaczył:

- Trzeba mieć odwagę, by odtrącić wszystko to, co sprowadza nas z drogi, fałszywe wartości, które nas oszukują, przyciągając w podstępny sposób nasz egoizm.

Papież podkreślał, że Wielki Post jest czasem pokuty. Ale nie jest to "czas smutny, czas żałoby" - zastrzegł.

Przestrzegał przed poszukiwaniem szczęścia "w bogactwie, w przyjemnościach, we władzy, karierze".

Franciszek ogłosił też, że od 19 do 24 marca w Rzymie przebywać będzie około 300 młodych ludzi z całego świata, którzy przyjadą na spotkanie przygotowujące październikowy synod biskupów na temat młodzieży. Wyraził pragnienie, by wszyscy uczestniczyli w przygotowaniach do niego, także za pośrednictwem internetu. Wszystkie informacje, wyjaśnił, można znaleźć na stronie internetowej sekretariatu synodu biskupów.

Papież powiedział także:

- Na początku Wielkiego Postu, który - jak mówiłem - jest drogą nawrócenia i walki ze złem, chcę skierować szczególne życzenia dla osób uwięzionych.

Zwrócił się do więźniów: Zachęcam każdego z was do przeżywania okresu Wielkiego Postu, jako okazji do pojednania i odnowy swojego życia pod miłosiernym spojrzeniem Pana.