„Nie mówmy więcej o «polskim narodzie»” – pod takim tytułem dziennik „Liberation” opublikował w języku francuskim skandaliczny list dwóch nauczycieli warszawskiego Wielokulturowego Liceum Humanistycznego im. Jacka Kuronia do uczniów. Wykładowcy m.in. zarzucają rządzącym w Warszawie, że „proponują fałszywą «dumę»”, „nieszczęśliwym, zmęczonym pracą, kredytami, którym brakuje nadziei”, celem rozbudzenia w nich pogardy.
 
Fragmenty opublikowanego w poniedziałek na łamach francuskiego „Liberation” listu dwóch nauczycieli liceum Sebastiana Matuszewskiego i Piotra Laskowskiego udostępnił na Twitterze w języku polskim poseł PiS Józef Leśniak.
 
CZYTAJ WIĘCEJ: List warszawskich nauczycieli do uczniów. Plucie na Polskę przedrukowane we francuskiej gazecie

- Jest bulwersujący list napisany przez nauczycieli warszawskiego Wielokulturowego Liceum Humanistycznego im. Jacka Kuronia. Znajduje się tam oskarżenie Polaków o zbrodnie przeciwko Żydom... To chyba jakaś pomyłka! Jakie świadectwo nauczyciele dają tym listem młodzieży? Wystosowałam list do minister edukacji, cytując w obszernym przykładzie, że to jest nie do przyjęcia i jest niezwykle bulwersujące. To nie jest świadectwo służące edukacji... Czego oni chcą uczyć nasze dzieci i młodzież? - mówi portalowi niezalezna.pl poseł PiS Anna Sobecka.

W rozmowie z portalem niezalezna.pl poseł Sobecka wyjaśnia, że w związku ze skandaliczną treścią listu nauczycieli, postanowiła interweniować w ministerstwie edukacji. Jak się dowiadujemy skierowała w tej sprawie pismo do szefowej MEN z prośbą o podjęcie działań w tej sprawie.

- Mój głos prawdopodobnie nie byłby aż tak słyszalny, dlatego skierowałam list do minister edukacji, ponieważ to ona ma wpływ na jakość edukacji w Polsce. Nie spodziewałam się, że w polskich szkołach dzieje się w obecnym czasie coś tak bulwersującego. Zwłaszcza w sytuacji, w której niebawem wchodzi w życie ustawa zakazująca oskarżeń Polaków. Uważam jednak, że to nawet nie z powodu ustawy, ale z powodu prawdy historycznej takie imputowanie młodzieży o zachowaniach Polaków jest gorszące, antypolskie i nie do przyjęcia. Świadczy to o antypolonizmie – mówi poseł Sobecka.

Poniżej publikujemy pełną treść listu do szefowej MEN: