W pierwszym roku funkcjonowania fundusz planuje zainwestować 200 milionów dolarów w startupy oraz partnerstwa działające na rzecz otwartej innowacyjności we współpracy z przedsiębiorstwami technologicznymi nastawionymi na nową generację mobilności, w tym na elektryfikację motoryzacji, systemy autonomiczne, systemy łączności oraz sztuczną inteligencję.
 
Zdaniem ekspertów, dzięki kolejnym inwestycjom Alliance Ventures będzie na dobrej drodze, aby w okresie obowiązywania Alliance 2022, czyli strategicznego planu średniookresowego ogłoszonego w zeszłym roku przez Renault-Nissan-Mitsubishi, stać się największym korporacyjnym funduszem venture capital na rynku motoryzacyjnym.

- Nasze podejście do otwartej innowacyjności pozwoli nam prowadzić inwestycje i współpracować ze startupami i przedsiębiorstwami technologicznymi, które skorzystają na globalnej skali naszego sojuszu. Ten nowy fundusz odzwierciedla ducha współpracy i przedsiębiorczy sposób myślenia, jakie leżą u podstaw sojuszu - mówi Carlos Ghosn, prezes i dyrektor generalny Renault-Nissan-Mitsubishi.

Nowy fundusz ma wyjątkowy charakter, ponieważ oferuje potencjalnym partnerom dostęp do globalnej skali sojuszu Renault-Nissan-Mitsubishi, który w 2017 roku sprzedał ponad 10 milionów pojazdów pod 10 różnymi markami i jest obecny na wszystkich najważniejszych rynkach przemysłu motoryzacyjnego.
 
Alliance Ventures zainwestuje w start-upy, dzięki czemu sojusz uzyska dostęp do nowych technologii oraz rodzajów działalności, które pozwolą osiągnąć oczekiwany zwrot finansowy.
Fundusz będzie dokonywać strategicznych inwestycji na wszystkich etapach rozwoju startupów, jak również będzie wspierać przedsiębiorców dopiero wchodzących na rynek motoryzacyjny oraz ułatwiać tworzenie nowych partnerstw.
 
Wiadomo już, że pierwszą transakcją Alliance Ventures będzie strategiczna inwestycja w amerykańską i firmę Ionic Materials, która opracowuje bezkobaltowe, półprzewodnikowe materiały akumulatorowe. Objęcie tych udziałów zbiega się w czasie z realizacją wspólnego porozumienia o rozwoju z sojuszem, którego celem jest współpraca w zakresie badań i rozwoju. Firma Ionic Materials, której siedziba znajduje się w Massachusetts, pracuje nad innowacyjnymi, stałymi elektrolitami polimerowymi, które pozwalają na zwiększenie osiągów oraz oszczędności podczas produkcji wysokoenergetycznych akumulatorów pojemnościowych przeznaczonych m.in. dla przemysłu motoryzacyjnego.