Celem ćwiczenia było sprawdzenie działania międzynarodowych procedur ewakuacji załóg polskich zespołów doradczo-szkoleniowych oraz zespołu łącznikowo-obserwacyjnego, stacjonujących i realizujących na co dzień swoje zadania w miejscowościach Doboj i Banja Luka. Trening realizowano z użyciem śmigłowców EUFOR — czytamy na portalu DO RSZ.

Pierwszym etapem szkolenia był rekonesans lądowiska głównego i zapasowego oraz sprawdzenie kalkulacji związanych z alternatywnymi trasami lotu oraz podejmowaną liczbą żołnierzy. Kolejnym etapem była praktyczna realizacja ewakuacji dwóch polskich zespołów: Zespołu Obserwacyjno-Łącznikowego LOT /Liaison Observation Team/ oraz Mobilnego Zespołu szkoleniowego MTT-1 /Mobile Training Team/. Następnie w dniu 01.02. zrealizowano ewakuację Zespołu Doradczo-Szkoleniowego EAT /Embedded Advisory Team/ z Banja Luki — podaje Dowództwo Operacyjne RSZ.

W ocenie Dowództwa PKW, zajęcia potwierdziły gotowość wszystkich właściwych elementów międzynarodowych Kwatery Głównej EUFOR z bazy Butmir w Sarajewie do współdziałania z polskimi żołnierzami w zakresie sprawnej i bezpiecznej organizacji ewakuacji elementów zewnętrznych w zaplanowanym miejscu i czasie — informuje oficjalny portal DO RSZ.