O godz. 16 przed Ścianą Straceń byli więźniowie oddadzą hołd ofiarom. Złożą kwiaty i znicze w miejscu, w którym podczas wojny Niemcy rozstrzelali wiele tysięcy osób, głównie Polaków.

O g. 16.30 otwarta zostanie wystawa „Listy… Kolekcja Władysława Ratha”. Obszerny zbiór blisko 2 tys. dokumentów związanych z niemieckimi obozami, w tym Auschwitz, oraz gettami, zgromadził ocalony z Holokaustu Władysław Rath. Muzeum otrzymało go w maju ub.r. od jego rodziny. 

Główna ceremonia rozpocznie się o g. 18.30 w budynku tzw. centralnej sauny na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, w którym od grudnia 1943 r. Niemcy przeprowadzali procedurę przyjęcia do obozu. Wizualnym symbolem uroczystości rocznicowych jest obraz byłego więźnia Sonderkommando Davida Olere, który w swych powojennych pracach ukazał tragedię zgładzonych w komorach gazowych. Obraz umieszczono w pomieszczeniu centralnej sauny. 

Po zakończeniu uroczystości, ok. godz. 20, przy pomniku ofiar, rozpiętym między ruinami dwóch największych komór gazowych i krematoriów w Birkenau, zabrzmi szofar. To barani róg, którego Żydzi używają podczas ważnych wydarzeń. Duchowni zmówią modlitwy chrześcijańskie i żydowskie, m.in. kadisz oraz El Male Rachamim.

Byli więźniowie, delegacje państwowe, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz opiekunowie Miejsca Pamięci oddadzą hołd ofiarom zapalając znicze.

27 stycznia uroczystości rocznicowe organizuje także Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Odbędą się one o g. 13 przy budynku w Brzeszczach Borze, w którym Niemcy więzili kobiety z karnej kompanii z Birkenau. Fundacja zaprezentuje też niedawno odnalezione szczątki wraku sowieckiego samolotu bombowego. Został zestrzelony 19 stycznia 1945 r. przez baterię niemieckich dział przeciwlotniczych stacjonujących w Przecieszynie. Samolot uczestniczył w bombardowaniach wspierających ofensywę wojsk sowieckich, w wyniku której został wyzwolony m.in. obóz Auschwitz.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Od 1942 r. stał się on największym miejscem zagłady europejskich Żydów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. 27 stycznia 1945 r. obóz został wyzwolony przez żołnierzy Armii Czerwonej. Staraniem byłych więźniów w lipcu 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau utworzono Muzeum.