Nagrodę – dyplom oraz ikonę Świętej Rodziny – otrzymuje osoba, która aktywnie działa na rzecz umacniania rodzin.

Podczas uroczystości metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odwołał się do adhortacji „Evangelii Gaudium” papieża Franciszka i problemu tworzenia narodu.

Nie ulega wątpliwości, że osoba dzisiejszego laureata dr Sudewicza dokładnie wpisuje się w to działanie na rzecz wartości, by budować lud i że ta działalność jest niełatwa i kosztuje. Czasem także wiąże się z pewnym prześladowaniem, ale owoce są zawsze wtedy, kiedy trwa się przy pewnych wartościach i daje się im osobisty stempel
– mówił abp Jędraszewski.

Podkreślił, że patron nagrody Sługa Boży Jerzy Ciesielski podejmował różne działania mając zawsze na względzie dobro innych.

Laureat dziękując za nagrodę powiedział, że jest ona dla niego „cenniejsza niż wszystkie inne odznaczenia państwowe”, bo pochodzi ze środowiska katolickiego.

W zawód lekarza, do jakiego zostałem powołany jest szczególnie wpisana służba człowiekowi cierpiącemu potrzebującemu lekarstwa dla ciała i duszy i chciałbym zawsze kroczyć drogą najlepszego lekarza
– mówi dr Sudewicz.

Dr Sudewicz jest specjalistą chorób wewnętrznych i reumatologii. Pracował jako lekarz rejonowy, specjalista reumatolog, kierował Zespołem Wojewódzkich Przychodni i Poradni Specjalistycznych. Był członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego. Obecnie jest na emeryturze, ale wciąż pracuje w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym bialskiego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego.

W stanie wojennym działał w Duszpasterstwie Ludzi Pracy, współorganizował msze św. za Ojczyznę oraz Dni Kultury Chrześcijańskiej. Był jednym z założycieli „Solidarności” w służbie zdrowia w Terespolu, Małaszewiczach i Białej Podlaskiej. Jest honorowym członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, a od 2006 r. rycerzem Zakonu Rycerskiego Bożego Grobu w Jerozolimie i od 2012 r. Zakonu Rycerskiego Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy. Jest aktywnym działaczem pro-life, organizatorem kursów, prelekcji i wykładów w obronie życia od momentu poczęcia, ojcem pięciorga dzieci i dziadek czternaściorga wnucząt.