Resort zarzucił władzom Litwy "jawnie rusofobiczne działania" i oskarżył ten kraj o to, iż zajął "najbardziej naganne miejsce w rozpętanej na Zachodzie histerii antyrosyjskiej". Opublikowanie listy Magnitskiego na Litwie jest "kolejnym potwierdzeniem, że Wilno stara się za wszelką cenę dowieść swojej wrogości wobec Rosji" - oświadczyło ministerstwo w Moskwie.

Wykaz przedstawicieli Rosji objętych zakazem wjazdu w związku ze sprawą śmierci Magnitskiego litewski departament migracji opublikował w poniedziałek. Na liście są głównie nazwiska rosyjskich urzędników, m.in. szefa Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Aleksandra Bastrykina i Olega Łogunowa, który kierował śledztwem w sprawie Magnitskiego. Jest też nazwisko przywódcy Republiki Czeczeńskiej Ramzana Kadyrowa.

Listę zatwierdziło ministerstwo spraw wewnętrznych Litwy na mocy przyjętej w listopadzie przez Sejm ustawy Magnitskiego. Litwa jest piątym krajem - po USA, Estonii, Kanadzie i Wielkiej Brytanii - który przyjął taki akt prawny.

Magnitski, prawnik funduszu Hermitage Capital Management (HCM), zmarł 16 listopada 2009 roku w wieku 37 lat w więzieniu Matrosskaja Tiszyna w Moskwie. Wcześniej przez prawie rok był przetrzymywany w innym moskiewskim więzieniu - Butyrki. Jego pracodawcy i obrońcy praw człowieka utrzymują, że w dniu śmierci został ciężko pobity przez strażników więziennych.