Hasło pochodu brzmi w tym roku „Bóg jest dla wszystkich”. Jak wyjaśniła Skwarek, hasło ma przypomnieć, że „Bóg przyszedł na świat, aby odkupić każdego człowieka, niezależnie od koloru skóry, wieku, poglądów czy światopoglądu”.

Święto Objawienia Pańskiego ma przypominać wszystkim, że Bóg na nich czeka, że chce ich zbawić, że nawet jeśli koleiny życia zaprowadziły ich daleko od niego, zawsze jest czas, aby go odnaleźć 
– tłumaczyła Skwarek.

W haśle – jak dodała – zawiera się również dewiza orszaku, która jest przykładem zgodnego współdziałania ludzi różnych poglądów i wyznań w lokalnych społecznościach. Znajdzie to odzwierciedlenie w scenariuszu orszaku, który – jak zapewniła Skwara – „mieści wszystkich”, bez względu na poziom życia, zawód, wiek, wykształcenie czy status społeczny, charakter, a także na to, na jakim są etapie drogi do Boga.

Skwarek zapowiedziała, że Orszak Trzech Króli w 2018 r. będzie jedną z największych imprez w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej tez okazji orszakowy śpiewnik różni się od tych z lat poprzednich: zawiera 14 polskich kolęd wraz z ich rysem historycznym autorstwa Jacka Kowalskiego – historyka sztuki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i pieśniarza.

Jest to zaproszenie do wędrówki przez dzieje Polski i ukłon w stronę wolności. W śpiewniku jest umieszczony list prezydenta Andrzeja Dudy z pozdrowieniami dla uczestników orszaku 
– powiedziała Skwarek.

Pomysłodawca orszaku Piotr Giertych poinformował z kolei, że Trzej Królowie będą przedstawicielami trzech kontynentów i trzech pokoleń: młodzieniec, który już na początku swojej drogi w dorosłość poszukuje i znajduje swoje powołanie; mężczyzna w sile wieku – reprezentujący mężów i ojców rodzin – który poszukuje Jezusa i właściwej drogi dla siebie i swojej rodziny oraz starzec, który dopiero u schyłku swoich lat, bogaty w wiele doświadczeń, odnajduje drogę do Jezusa.

Skwarek zapowiedziała, że w czasie orszaku pod hasłem „Mędrcy dla Wschodu” będą zbierane pieniądze dla instytucji kulturalnych i edukacyjnych działających za wschodnią granicą Polski.

Rzeczniczka zaznaczyła, że każdego roku na orszakowej mapie przybywa miejscowości – ostatnio przybyło około stu – nie tylko w Polsce, lecz także na świecie. W tym roku, poza Europą, parada odbędzie się także w Afryce i w Ameryce Północnej.

Największy spośród orszaków – warszawski – rozpocznie się w sobotę na pl. Zamkowym w samo południe od modlitwy Anioł Pański, którą poprowadzi kard. Kazimierz Nycz.