Gdy leżałem na posadzce łódzkiej katedry w czasie moich święceń biskupich modliłem się, abym wypełnił wolę bożą i o to, żeby przede wszystkim służyć jak najlepiej i jak najskuteczniej! Bo to, żeby być biskupem tylko po to, by mieć przed nazwiskiem krzyżyk, to trochę za mało! Nie to było najważniejsze! Ale kiedy jest się w takiej sytuacji i przyjmuje sakrę biskupią, to się o sobie nie myśli, tak mi się wydaje, tylko o tym, jakim ja będę biskupem i czy ja podołam
– wspominał bp Adam Lepa.

W tym roku mija dokładnie 30 lat od przyjęcia przez prałata Adama Lepę sakry biskupiej. W wywiadzie, którego bp Lepa udzielił portalowi Archidiecezji Łódzkiej opowiada o  swoim powołaniu, święceniach biskupich, pasji medialnej oraz emeryturze biskupiej.

Jestem wdzięczny arcybiskupowi łódzkiemu za to, że wyznacza mi zadania, bo one są potrzebne. Nie wyobrażam sobie biskupa, który może się poruszać, może mówić w miarę logicznie, nie narzeka na jakieś choroby, żeby cieszył się z faktu, że nie ma żadnych zajęć. To jest niemożliwe!
– podkreślił biskup senior.

Na pytanie czego życzyć biskupowi, który wypoczywa na zasłużonej emeryturze, duchowny odpowiedział: „Żebym mógł wypełnić do końca wolę bożą jak najsumienniej”. 

To jest spełnienie marzeń każdego biskupa, ba każdego kapłana. Bo ta wola boża, jest najważniejsza! I może jeszcze, by miał satysfakcję z tego powodu, że ją wypełniłem! 
– dodał.


Biskup Adam Lepa w strukturach Konferencji Episkopatu Polski – w latach 1989-1994 – był przewodniczącym Komisji ds. Środków Społecznego Przekazu, zaś w latach 2012-2014 należał do Rady Stałej. Został również przewodniczącym Zespołu Programowego ds. Telewizyjnych Transmisji Mszy Świętej i wszedł w skład Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. Ponadto objął funkcję wiceprzewodniczącego Rady Programowej Katolickiej Agencji Informacyjnej, a w latach 1991-1999 był członkiem Komisji Głównej II Polskiego Synodu Plenarnego. W latach 1989-1994 zasiadał w Europejskim Komitecie Biskupów ds. Mediów Masowych (CEEM). W 1999 brał udział w Synodzie Biskupów dla Europy, reprezentując polskich biskupów.