"Ardent Defender" to cykliczne, organizowane od pięciu lat ćwiczenia, których celem jest doskonalenie międzynarodowej współpracy w przeciwdziałaniu zagrożeniom związanym m.in. z improwizowanymi ładunkami wybuchowymi (IED). Manewry odbywały się w Kanadzie z udziałem 250 żołnierzy, zajmujących się wykrywaniem i neutralizacją IED. Polacy brali w nich udział po raz trzeci, ale zwycięstwo w towarzyszących manewrom zawodach wywalczyli po raz pierwszy — czytamy na portalu 8.FOW.

W tegorocznej edycji ćwiczeń, które trwały od 15 października do 3 listopada SZ RP reprezentował sześcioosobowy zespół delegowany przez Zarząd Inżynierii Wojskowej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Jednym z członków drużyny był st. bsm. Michał Jodłoski z 12. Dywizjonu Trałowców ze Świnoujścia.

W ostatnich dwóch dniach "Ardent Defender 2017" przeprowadzono zawody saperskie. Rywalizowali w nich technicy, zajmujący się wykrywaniem i neutralizacją improwizowanych urządzeń wybuchowych. Do zmagań przystąpiło 10 mieszanych, czteroosobowych zespołów. Polsko-kanadyjski zespół, w którego skład weszli: st. bsm. Michał Jodłoski z 12.DTR oraz kpt. Paweł Medyński z Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych (CSWInżiChem) wygrali zmagania — podaje 8. Flotylla Obrony Wybrzeża.