Stulecie puczu Lenina nie może pozostać bez echa. To czas, kiedy należy przypomnieć ofiary i bohaterów walki z komunizmem. Chcemy pokazać, że opór ten nie był dyktowany ślepym strachem czy wrogością, ale miłością do Boga, do Ojczyzny, niezgodą na zło, odpowiedzialnością za innych ludzi

- mówi inicjator wystawy, poseł do Parlamentu Europejskiego Marek Jurek.

Na wystawie zaprezentowane zostaną sylwetki bohaterów, którzy przeciwstawili się komunizmowi m.in św. Jana Pawła II i Piusa XI, marszałka Józefa Piłsudskiego i ks. Jerzego Popiełuszko, Sołżenicyna i Fiodora Dostojewskiego, który cały świat chrześcijański przestrzegał przed skutkami przyszłej rewolucji pół wieku przed przejęciem władzy przez bolszewików. Wystawa pokazuje również zło niepotępione, to jak świat obojętnie przygląda się urąganiu ofiarom komunizmu, na przykład, gdy telewizje jako ciekawostkę pokazują aktywistkę FEMEN-u ścinającą kijowski krzyż, postawiony na miejscu kaźni tysięcy ludzi zamordowanych przez NKWD.

Podczas uroczystości odbędzie się dyskusja panelowa, w której udział wezmą: Marek Jurek, Poseł do Parlamentu Europejskiego (pomysłodawca wystawy), Arkadiusz Gołębiewski, reżyser, dyrektor Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci oraz Bronisław Wildstein, pisarz, publicysta. Dyskusję poprowadzi Grzegorz Górny, autor ekspozycji. Wystawę przygotowano w trzech językach: polskim, angielskim i francuskim i będzie można oglądać ją do 30 listopada.

Wernisaż odbędzie się w środę 8 listopada, o godz. 18:00, przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie. Wstęp bezpłatny!