Sophię stworzyła firma Hanson Robotics z Hongkongu.
 
Swoje przemówienie robot humanoidalny, nazwany przez producenta Sophia, wygłosił po angielsku. Uwagę śledzących całą prezentację internautów przyciągnął fakt, iż Sophia wystąpiła bez nakrycia głowy i nie będąc ubraną w abaję - tradycyjny strój, który obywatelki Arabii Saudyjskiej muszą nosić w miejscach publicznych. Po tej prezentacji zapadła decyzja o przyznaniu robotowi obywatelstwa Arabii Saudyjskiej.

- Jestem zaszczycona i dumna z tego wyjątkowego wyróżnienia. Bycie pierwszym robotem, którego uhonorowano przyznaniem obywatelstwa, stało się faktem historycznym – powiedział robot.

 
Zdjęcia Sophii i relacja z jej wystąpienia stały się bardzo popularne w internecie; media społecznościowe zalała fala komentarzy internautów podkreślających fakt, iż w tym kraju „robot ma więcej zagwarantowanych praw niż kobiety”.
 
Saudyjscy internauci w ciągu zaledwie 24 godzin od ogłoszenia tej informacji o nadaniu robotowi obywatelstwa udostępniali informację na ten temat ponad 30 tys. razy.
 
„Future Investment Initiative” to światowe forum powołane przez Królestwo Arabii Saudyjskiej, na którym prezentowane są wytyczające nowe trendy innowacje, a uczestniczą w nim światowi inwestorzy, liderzy i biznesmeni.