Dzisiejsze święto przypada w rocznicę powołania  w 1558 r. przez króla Zygmunta II Augusta Poczty Królewskiej, która była wówczas instytucją publiczną, przewożącą wiadomości na trasie Kraków–Wiedeń–Wenecja.

Dzień Listonosza ma na celu przypomnienie, iż praca w tym zawodzie jest wymagająca zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Każdego dnia listonosz musi dostarczyć paczki o łącznej wadze przekraczającej często 20 kg. Jest to jednocześnie grupa zawodowa, która cieszy się szacunkiem wśród Polaków – bardzo często to właśnie listonosz jest jedyną osobą, która odwiedza osoby starsze.

Warto podkreślić, że znaczenie ich pracy docenia również pracodawca – w ostatnich miesiącach pensje najmniej zarabiających pocztowców wzrosły o 400 zł. Obecnie na najpilniej poszukiwanych stanowiskach po okresie próbnym oferowane jest wynagrodzenie w wysokości minimum 2300–2500 zł brutto (wraz z premią miesięczną za jakość pracy), a także dodatkowa premia za wyniki (do 354 zł brutto kwartalnie). Osoby, które przepracują w firmie minimum rok, otrzymują także 13. pensję, a po trzech latach dodatek stażowy, wynoszący 3 –20 proc. wynagrodzenia zasadniczego. Pracownicy objęci są także rozbudowanym pakietem socjalnym,  mogą skorzystać z dofinansowania nauki, wypoczynku i aktywności fizycznej oraz rabatów i zniżek na produkty partnerów biznesowych spółki. Mają też możliwość dołączenia do ubezpieczeń grupowych i opieki zdrowotnej na preferencyjnych warunkach.

W stosunku do ubiegłego roku zatrudnienie w Poczcie Polskiej wzrosło o ponad 2,5 tys. osób, a potrzeby spółki wciąż rosną. Firma oferuje pracę na etat m.in.: dla listonoszy, pracowników placówek handlowych, kierowców i pracowników sortowni oraz dla pracowników sezonowych, zatrudnianych na umowy zlecenie na czas obsługi szczytu paczkowego (listopad–grudzień). Do pracy w Poczcie Polskiej można aplikować m.in. za pośrednictwem strony internetowej. W tym roku w 16 największych placówkach pocztowych zorganizowane zostały także dwie edycje akcji rekrutacyjnej „Pracuj blisko domu”. Wydarzenie, w czasie którego można było przekazać swoje CV bezpośrednio do rąk rekruterów lub alternatywnie wypełnić krótki kwestionariusz oraz umówić się na rozmowę z przyszłym przełożonym, cieszyło się dużą popularnością. W czasie II edycji stoiska rekrutacyjne odwiedziło 1057 osób, z czego 574 osoby zaaplikowały o pracę.

Poczta Polska oferuje stabilną i bezpieczną pracę (umowa o pracę) oraz terminowo wypłacane wynagrodzenie. Tych, którzy znajdą się w trudniej sytuacji życiowej, ze względów losowych, czy zdrowotnych, wspomaga fundacja korporacyjna Pocztowy Dar. W przypadku większości stanowisk firma zapewnia wolne weekendy i wieczory, co jest trudne do uzyskania w handlu czy usługach. Dodatkowo, dzięki dużej liczbie placówek pocztowych, możliwe jest podjęcie pracy blisko swojego miejsca zamieszkania lub późniejsze przeniesienie się do bardziej dogodnej lokalizacji, co ze względu na koszty oraz czas dojazdu do pracy jest dodatkową korzyścią.