W działającym od końca lipca mieszkaniu w budynku komunalnym przy ul. Jagiellońskiej 47 w Warszawie mogą jednocześnie mieszkać cztery osoby. Jeden turnus trwa do trzech miesięcy. W tym czasie lokatorzy mają uczestniczyć w różnych treningach - uczą się m.in. gotować i utrzymywać porządek. Pobyt ma im pomóc w osiąganiu samodzielności.

- W mieszkaniu podoba mi się to, że uczę się samodzielności, że mam większą swobodę, mogę trochę odpocząć od rodziców, od domu - mówił Maciej Rogowski.

Dodał jednak, że nie podobają mu się godziny wstawania. O godz. 8.00 mieszkańcy i trenerzy opuszczają mieszkanie i wracają o godz. 16, ponieważ mieszkanie jest przeznaczone dla osób aktywnych zawodowo lub uczących się.

Mieszkaniem, także od strony technicznej, opiekuje się fundacja "SYNAPSIS", wyłoniona w otwartym konkursie dla organizacji pozarządowych.

- Zależy nam na idei wspomagania osób potrzebujących pomocy i wsparcia - mówiła podczas wizyty przedstawicielka fundacji Renata Werpachowska. Podkreśliła, że fundacja działa od 27 lat na rzecz osób z autyzmem.

W Warszawie jest osiem mieszkań treningowych dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, współfinansowane ze środków miasta: cztery dla osób chorujących psychicznie, trzy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, jedno dla osób z niepełnosprawnością sprzężoną, poruszających się na wózkach.