"Będziemy składać apelację" - powiedział AFP jeden ze skazanych, wykładowca uniwersytecki Mohammad Reza Dżalaipur.

Obrońca Me Hojat Kermani powiedział, że informacje o wyroku przekazano już pięciu skazanym: Dżalaipurowi, byłemu wiceprzewodniczącemu parlamentu Mohammadowi Rezie Chatamiemu, byłemu deputowanemu Mohsenowi Safaje Farahaniemu, doradcy byłego prezydenta Chatamiego, Azarowi Mansuriemu, a także Hosseinowi Kaszefiemu.

W wypowiedzi dla agencji prasowej ILNA Kermani dodał, że zostali oni skazani za "propagandę przeciwko reżimowi". Kermani dodał, że nie ma informacji w sprawie pozostałych dwóch członków grupy - byłych posłów Alego Szakuriego Rady i Mohammada Naimipura.

Oskarżeni należeli do kierownictwa Islamskiego Frontu Irańskiego Uczestnictwa (Moszarekat), który został rozwiązany przez władze w ramach represji po manifestacjach z 2009 roku przeciwko reelekcji skrajnie konserwatywnego prezydenta Mahmuda Ahmadineżada.

Stworzyli w 2015 roku ruch polityczny o nazwie Związek Narodu Islamskiego Iranu (UIIPP) pod kierownictwem Szakuriego Rady. Związek był częścią koalicji reformatorskich i umiarkowanych partii popierających kandydaturę Hasana Rowhaniego na drugą kadencję w majowych wyborach prezydenckich.