Ogłoszony nabór będzie prowadzony na terenie całej Finlandii. Znaczną część nowych funkcjonariuszy SUPO zamierza zatrudnić w stolicy kraju Helsinkach, ale poszukuje się też chętnych do pracy w większych miejscowościach w zachodniej i środkowej części kraju, m.in. w Turku, Oulu i Tampere oraz na wschodzie w Lappeenranta.

Nabór prowadzony jest m.in. na stanowiska śledczych, specjalistów ds. systemów, detektywów, badaczy oraz asystentów dochodzeniowych, a także tłumaczy, w tym języka arabskiego.

Poszukiwane są m.in. osoby, które wcześniej pracowały np. w policji, straży granicznej, służbie celnej czy siłach zbrojnych. Posiadanie doświadczenia związanego ze zwalczeniem terroryzmu czy ekstremizmu będzie atutem.

Przykładowo do zadań detektywa SUPO będą należały działania operacyjne oraz analiza informacji pozyskanych różnymi sposobami, w tym dzięki wymianie międzynarodowej. Detektyw powinien oszacować zagrożenie terrorystyczne w Finlandii, analizując wpływ zagranicznych i krajowych wydarzeń.

W ostatnich latach pole, na którym działają służby, przeszło historyczne przemiany 
– powiedział szef SUPO Antii Pelttari. Dodał, że agencja aktywnie rozwija swoją działalność i stawia na szkolenie funkcjonariuszy, aby można było odpowiedzieć na dokonujące się zmiany.

Od czerwca w Finlandii obowiązuje drugi – „podwyższony” stopień zagrożenia terrorystycznego w 4-stopniowej skali („niski”, ”podwyższony”, „wysoki” i „bardzo wysoki”). Władze zdecydowały się wprowadzić skalę alertów, ponieważ według SUPO Finlandia zaczęła być wymieniana w radykalnej islamskiej propagandzie jako kraj zachodni będący częścią sojuszu przeciwko Państwu Islamskiemu oraz miejsce potencjalnych zamachów.