Kolejnym krokiem ma być podpisanie ostatecznej umowy, która wejdzie w życie niezwłocznie, po wygaśnięciu wstępnego porozumienia.

Docelowo - jak wynika z komunikatu - Poczta chce przejąć obsługę przesyłek pocztowych z Chin do krajów europejskich przywożonych drogą kolejową i zawrzeć umowy z partnerami azjatyckimi oraz operatorami krajów europejskich. Poczta Polska poinformowała, że jej ekspansja zagraniczna jest jednym z trzech filarów nowej strategii rozwoju na lata 2017-2021, a celem spółki jest koordynacja wymiany handlowej między Azją a Unią Europejską i stworzenie hubu logistycznego dla e-commerce na Nowym Jedwabnym Szlaku

Operator podał, że negocjacje prowadzone z China Post Group, których zwieńczeniem jest porozumienie, dotyczyły m.in. przewozu kontenerów z przesyłkami drogą kolejową z Chin do Międzynarodowego Urzędu Wymiany w Małaszewiczach i ich dalszego transportu przez Pocztę Polską do operatorów europejskich, a także aspektów technicznych współpracy.

- Korzyści z pośrednictwa Poczty w handlu z Chinami czerpać będą także polskie przedsiębiorstwa. Kraj z 1,3 mld potencjalnych klientów jest idealnym rynkiem docelowym dla eksportu – powiedział, cytowany w komunikacie, Przemysław Sypniewski, prezes Poczty Polskiej.