Głównym celem cyklicznej imprezy jest popularyzowanie badań naukowych w różnych dziedzinach wiedzy. Imprezy organizowane w ramach DFN mają w sposób przystępny przybliżyć tematy i problemy, które rozwiązuje nauka. Tegorocznej edycji festiwalu przyświeca hasło: „Nauka bez granic”.

Wykład inaugurujący DFN pt. „Ruiny i grobowce. Badania Uniwersytetu Wrocławskiego w Peru” wygłosił prof. Józef Szykulski. Podczas inauguracji imprezy odbył się również koncert pedagogów z Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

Koordynator DFN prof. Tadeusz Dobosz podkreślił wcześniej, że festiwal z jednej strony jest promocją nauki z drugiej zaś okazją dla środowiska naukowego do wymiany doświadczeń.

"Ta impreza daje możliwość kontaktów naukowców z różnych dziedzin. Te kontakty często owocują współpracą interdyscyplinarną, która w nauce jest najciekawsza. Największe odkrycia nauki rodzą się na styku różnych dziedzin" - mówił profesor.

 

Podobnie jak w poprzednich latach trzonem programu festiwalowego jest cykl tzw. imprez wiodących. Nawiązują one m.in. do ważnych rocznic. W tej edycji DFN są to: 500-lecie reformacji, 150. rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie czy 100. rocznica śmierci Ludwika Zamenhofa.

Podczas DNF bogato reprezentowane są również nauki humanistyczne oraz zagadnienia z obszaru sztuki i religii. W bloku poświęconym humanistyce znalazły się wykłady o nauce języków obcych czy funkcjonowaniu mediów. W ramach nauk społecznych wykłady i prezentacje poprowadzą specjaliści z dziedziny prawa, filozofii czy wojskowości.

We Wrocławiu festiwal potrwa do 27 września. W kolejnych dniach sceną wydarzeń festiwalowych będą m.in. Legnica, Głogów, Dzierżoniów, Jelenia Góra i Wałbrzych. Impreza ostatecznie zakończy się 27 października.