- Na różne sposoby przygotowujemy się do obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Tym razem chcemy pokazać zdobycie Ławicy z 1919 roku przy użyciu klocków Lego. Warto przyjrzeć się makiecie i docenić precyzję oraz dbałość o detal w odwzorowaniu tej zwycięskiej historii – podkreślił w komunikacie prasowym marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Autorem prezentowanych eksponatów jest propagator historii Powstania Wielkopolskiego z Kłecka Bartosz Borowiak. Na wystawie, budowanej przez niemal pół roku, można zobaczyć m.in. balon obserwacyjny i samolot zdobyty przez powstańców wielkopolskich. Prezentowany jest także budynek stacji lotniczej na Ławicy, której dach pokrywa ponad 1 tys. dachówek z klocków. Każdy element makiety upamiętniającej powstanie wielkopolskie był sprowadzany z Danii na indywidualne zamówienie lub kupowany na międzynarodowych aukcjach internetowych.

Obecnie Borowiak z klocków Lego przygotowuje makietę ze sceną przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania. W planach ma także budowę poznańskiego Hotelu Bazar, z okna którego Paderewski wygłosił przemówienie, która byłą iskrą do wybuchu zwycięskiej walki o niepodległość.

Wystawie towarzyszyć będą specjalne warsztaty dla dzieci, na których najmłodsi będą mogli dowiedzieć się o historii i przebiegu powstania wielkopolskiego.

Makietę z klocków Lego można będzie oglądać do 6 października.