Bohdan Smoleń urodził się 9 czerwca 1947 r. Ukończył Wydział Zootechniki Akademii Rolniczej w Krakowie. Był artystą kabaretowym, występował w filmach i na estradzie; młodsze pokolenia kojarzą go z rolą listonosza Edzia w serialu "Świat według Kiepskich". W 2007 roku w Baranówku pod Mosiną (Wielkopolskie) stworzył Fundację Stworzenia Pana Smolenia, prowadzącą hipoterapię dla osób niepełnosprawnych. Bohdan Smoleń zmarł po długiej chorobie 15 grudnia 2016 roku w wieku 69 lat.

W połowie października w poznańskim Teatrze Muzycznym odbędzie się Finał XV Festiwalu "Zostań Gwiazdą Kabaretu". Jak powiedział wieloletni współpracownik, przyjaciel artysty, Krzysztof Deszczyński, tegoroczny finał poświęcony będzie pamięci Smolenia, który był Członkiem Komitetu Założycielskiego i Honorowym Prezesem Stowarzyszenia Zostań Gwiazdą Kabaretu.

- Przegląd konkursowy o nagrodę im. Bohdana Smolenia 15 października, poprowadzi kabaret Czesuaf, a weźmie w nim udział sześciu zwycięzców eliminacji XV Festiwalu "Zostań Gwiazdą Kabaretu" - Kabaret Wolski z Krakowa, David Mbeda Ndege z Krakowa, kabarety A JAK! i BudaPesz z Krakowa oraz Zalotka z Zielonej Góry i Wyjście Ewakuacyjne z Poznania – podkreślił Deszczyński.

Kolejnego dnia, w poniedziałek 16 października, zaplanowano natomiast koncert pamięci Bohdana Smolenia, zatytułowany "SMOLEŃ na kolonii, czyli 6 dni z życia kolonisty".

- W rolę Bohdana w Kolonistach wcielą się – Adrianna Borek z kabaretu Nowaki w "Papierosie" i "Gotowaniu kury", oraz Jakub Krzak z kabaretu Chyba w "Przebierańcach". W monologu "Szeptanka" wystąpi Marcin Daniec, a monolog "A tam cicho być - napisy z murów" wygłosi Marcin Samolczyk z Kabaretu Bohdana Smolenia – zaznaczył Deszczyński.

Jak dodał, podczas koncertu widzowie usłyszą także Zosię Nowakowską z Teatru Muzycznego Roma, a kultową piosenkę "Ani be, ani me, ani kukuryku" wykona zespół smyczkowy pod dyrekcją Adama Domurata, z sopranistką Eweliną Osowską.

Smoleń należał do artystów najmocniej kojarzonych ze stolicą Wielkopolski. Największą popularność zdobył występując w poznańskim kabarecie Tey, u boku Zenona Laskowika. Kabaret Tey z kolei wraz z duetem Laskowik-Smoleń był w latach 70. i 80. ub. wieku jednym z symboli miasta. Deszczyński podkreślił, że właśnie podczas koncertu poświęconego pamięci artysty, władze miasta poinformują o sposobnie upamiętnienia Bohdana Smolenia w Poznaniu