"Tristan i Izolda" to operowa koprodukcja na miarę wszech czasów. Monumentalne dzieło Wagnera w inscenizacji polskich twórców obejrzała publiczność w Baden-Baden (marzec 2016), Warszawie (czerwiec 2016), Nowym Jorku (wrzesień 2016), teraz także zobaczą je widzowie w Pekinie. 

Potężna i śmiała inscenizacja Mariusza Trelińskiego, ze scenografią Borisa Kudlički powstała na zamówienie Metropolitan Opera po sukcesie, jaki reżyser odniósł w Nowym Jorku realizacją "Jolanty / Zamku Sinobrodego" w 2015 roku. Dodatkowo Treliński otworzył nią sezon artystyczny 2016/2017 w MET, przechodząc do historii jako pierwszy polski reżyser z takim dokonaniem.

Powodzenie, jakim cieszy się wystawienie, potwierdza cykl transmisji ze spektaklu, które widzowie mogli oglądać w kinach w aż 70 krajach. Mroczna, klimatyczna inscenizacja święci więc triumfy nie tylko na scenach operowych. W futurystycznym budynku pekińskiego teatru z miejscową orkiestrą i chórem zaśpiewa Jay Hunter Morris (Tristan), Ann Petersen (Izolda), Elena Zhidkova (Brangena), Thomas Gazheli (Gorwenal). Przedstawienie poprowadzi Shao-Chia Lü.