Maciek Dobrowolski, kibic Legii Warszawa, spędził w areszcie prawie 4 lata jako podejrzany o przynależność do zorganizowanej grupy przestępczej. Teraz zarzut został… umorzony. – Maciek został wytypowany, bo był człowiekiem najlepiej w grupie wykształconym, a tacy źle znoszą więzienie. Był też miesiąc przed ślubem z narzeczoną, którą bardzo kochał. Wydawało się więc, że będzie łatwy do złamania – uważa jego obrońca adwokat Krzysztof Wąsowski, który będzie dziś o 21.30 gościem Piotra Lisiewicza w „Wywiadzie z chuliganem” w Telewizji Republika.

Mecenas Krzysztof Wąsowski jest obrońcą w procesach kibiców. Oprócz Maćka Dobrowolskiego bronił „Starucha” i „Kelnera”, oskarżonych w słynnej Akcji Widelec, a także kibiców oskarżonych działanie ksenofobiczne z powodu nienawiści do narodu rosyjskiego po Euro 2012.

Pierwszy raz zdecydował się udzielić wywiadu pokazującego pełen obraz łamania praw człowieka i represji za rządów PO. Jak mówi, łamanie Konstytucji było wówczas na porządku dziennym, a sprawa Maćka Dobrowolskiego wydaje się szczególnie szokująca.


fot. Podobne transparenty w ramach akcji „Uwolnić Maćka” zawisły w całej Polsce

Prokuratura właśnie umorzyła zarzut, przez który siedział on w areszcie przez prawie 4 lata. 

Te zarzuty, które zostały dzisiaj przy Maćku, właściwie w żaden sposób się nie kwalifikowały na areszt. To pokazuje perfidię, determinację i bezwzględność tamtej strony 

– mówi o organach ścigania z czasów Donalda Tuska Wąsowski. Sprawę umorzył ten sam prokurator, który stawiał mu zarzuty.

Mamy do czynienia ze zorganizowaną grupą przestępczą. Z czynami o charakterze zbrodni i przestępstw narkotykowych. Pan Maciej Dobrowolski jest numerem jeden w tej grupie – tak mówił jeszcze niedawno sędzia Jerzy Leder z warszawskiego Sądu Apelacyjnego. Jak się okazało, sędzia Leder według akt IPN „członkiem plenum komitetu miejskiego i gminnego PZPR”. W III RP powierzono mu zaś sprawę sądową… Czesława Kiszczaka.


fot. „Kelner” ze swoim adwokatem

Jedynym dowodem obciążającym zarówno Maćka Dobrowolskiego, jak Piotra Staruchowicza były zeznania świadka koronnego „Haniora”, które okazały się kłamliwymi pomówieniami.

Jest coś co mnie przeraża i jest absolutnym skandalem. „Haniora” wykorzystano go do walki ze środowiskiem kibicowskim, do zdyskredytowania liderów tego środowiska. A jest to człowiek, który ma autentyczną wiedzę o świecie przestępczym. W ten sposób Prokuratura naraziła prawdziwe procesy narkotykowe na porażkę. Po to, by rozprawić się z politycznymi przeciwnikami 

– mówi mecenas Wąsowski.

Mecenas Krzysztof Wąsowski nie ukrywa, że pod wpływem swoich klientów sam zaczął chodzić na mecze Legii, na Żyletę. Piotr Staruchowicz z typowo kibicowskim poczuciem humoru nadał mu kibicowską ksywę „Wąski” – z racji na tuszę mecenas oraz jego nazwisko.


fot. Ze „Staruchem”

Wąsowski nie wątpliwości, dlaczego to „Staruchem” zajęły się w czasach PO organa ścigania. 

Jest charyzmatyczny, niezwykle inteligentny i potrafi pociągnąć za sobą tłumy. Niczym Arturo Toskanini dyryguje grupą około 7 tysięcy ludzi. Jesteśmy zahipnotyzowani tym, jak potrafi nami kierować 

– mówi. Jak dodaje, „Staruch” to „erudyta, znający kilka języków obcych, czytający literaturę piękną, obyty z historią, artysta, mistrz Europy w tatuowaniu”.

Mecenas Wąsowski z wykształcenia jest zawodowym muzykiem, grywa w zespole Glosator. Jest też Generałem Zakonu Rycerzy Jana Pawła II, propagującego nauczanie świętego.  

Jestem rycerzem czwartego stopnia, czyli stopnia patriotycznego. Każdy z rycerzy obiera sobie indywidualnie swoją Hetmankę, Matkę Bożą. Ja jestem rycerzem Matki Bożej Zwycięskiej spod Kamionka, która ukazała się komunistom w 1920 r. i przepędziła ich z pomocą naszych żołnierzy 

– mówi.


fot. Generał Zakonu Rycerzy Jana Pawła II, Zacny Brat Krzysztof Wąsowski, Rycerz Matki Bożej Zwycięskiej spod Kamionka

Telewizyjna premiera „Wywiadu z chuliganem” ukazuje się w każdą niedzielę o 21.30 w Telewizji Republika. Wcześniej – w sobotę o 20.00 – radiowej wersji wysłuchać mogą słuchacze Radia Poznań. W poprzednich kibicowskich odcinkach gośćmi byli m. in. Rafał Dąbrowski „Uszol” z Lecha Poznań, Roman Zieliński ze Śląska Wrocław, Mariusz „Megafon” Jędrzejewski z Arki Gdynia i Andrzej Duffek „Młody Dufo” z Lechii Gdańsk. Archiwalne odcinki dostępne są na YouTube na kanale Radia Poznań.