Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych negatywnie zaopiniowała wniosek Platformy Obywatelskiej o odwołanie Mariusza Błaszczaka z funkcji ministra spraw wewnętrznych i administracji. Teraz wnioskiem zajmie się sejm.

Za negatywnym zaopiniowaniem wniosku opowiedziało się 19 posłów komisji; 12 było za opinią pozytywną – odwołaniem Błaszczaka.

Wcześniej komisja odrzuciła kilka wniosków, zgłoszonych przez posłów opozycji – m.in. o przerwę do czasu przybycia na posiedzenie komisji szefa MSWiA. 

Szef komisji Arkadiusz Czartoryski (Prawo i Sprawiedliwość) powiedział, że nie ma regulaminowego obowiązku obecności ministra na posiedzeniu komisji. Jak dodał, szef MSWiA będzie obecny podczas debaty sejmowej.

Jak napisano we wniosku PO, minister „działa na szkodę Polski i bezpieczeństwa obywateli oraz prowadzi w sposób niedopuszczalny szkodliwą politykę w obszarze spraw wewnętrznych”.

W odpowiedzi Czartoryski podkreślił, że z inicjatywy ministra Błaszczaka i rządu została przyjęta seria nowelizacji, w tym o modernizacji służb mundurowych. Dodał, że większość Polaków czuje się bezpiecznie. 

Państwa wniosek jest zawieszony z próżni. To nie jest tak, jak to przestawiacie, że jest katastrofa i minister źle kieruje resortem 

– powiedział Czartoryski, zwracając się do posłów PO.