Gdy dzisiaj witałem się z Waszymi sztandarami, gdy przechodziłem i witałem się, patrząc Wam w oczy, przypominałem sobie że widziałem Was wszędzie, na poligonach, miejscach ćwiczeń, miejscach, które ochranialiście, ale także w Kosowie, w Kuwejcie, w Afganistanie - mówił minister Antoni Macierewicz do zebranych na uroczystym apelu z okazji Święta Żandarmerii Wojskowej.

W tym uroczystym dniu minister, w asyście komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej gen. bryg. Tomasza Połucha, wręczył zasłużonym żołnierzom odznaczenia resortowe oraz wyróżnienia. Żołnierze otrzymali Medale za Zasługi dla Obronności Kraju, Kordziki Honorowe Sił Zbrojnych RP, Odznaki Honorowe ŻW oraz Listy Gratulacyjne.  Wydziałowi Działań Specjalnych Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie nadano również tytuł honorowy „Przodującego pododdziału Żandarmerii Wojskowej”.

Wszędzie tam, gdzie jest  Wojsko Polskie, jest potrzebny wysiłek, jest potrzebna Wasza szczególna służba. A od kilku miesięcy ta służba przyjęła jeszcze dodatkowy, jeden ciężar, ale i wielkie wyróżnienie: to związane z ochroną wojsk NATO i wojsk amerykańskich w Polsce. Nie ma dnia żeby żandarmi nie byli wzywani do szczególnych działań z tym związanych. Każdy taki moment odnotowuje, każdemu takiemu momentowi się przyglądam, każdy taki moment waszej interwencji i wsparcia podziwiam – zaznaczył szef resortu obrony na uroczystym apelu z okazji Święta Żandarmerii Wojskowej.

Minister Macierewicz przypomniał również historię powstania Żandarmerii Wojskowej. 

Wasze dzieje są przeglądem i przypomnieniem całej wielkiej polskiej tradycji walk o niepodległość. Od tego momentu, gdy Napoleon Bonaparte w chwili kiedy wydawało się ze Polska znowu będzie niepodległa, 1812 roku podejmował wstępną decyzję o utworzeniu takiej formacji przez decyzje generała Łubieńskiego, przez służbę żandarmów w Powstaniu Styczniowym, szczególnej formacji niezwykłej - powiedział szef MON.

Dzisiaj, jak mało która jednostka Wojska Polskiego, zasłużyliście na wyrazy podziwu, dumy i podziękowania. Składam je dzisiaj w imieniu rządu Rzeczpospolitej stojąc przed Wami, dziękując Waszym przełożonym, Panu generałowi Połuchowi, Waszym dowódcom, ale przede wszystkim Panie i Panowie Żandarmi, Wam. Jesteśmy z Was dumni. Dziękuję! - powiedział minister Macierewicz.