Dwa egzemplarze haubic M777A2, wyprodukowanych przez koncern BAE Systems, trafiły do Indii. Obecnie trwają ich próby w ośrodku testowym armii indyjskiej. Kolejne trzy haubice, przeznaczone do szkolenia, dotrą do Indii we wrześniu 2018. Łącznie tamtejsza armia otrzyma 145 sztuk tego typu uzbrojenia. Kontrakt opiewa na ponad 730 mln dolarów - informuje branżowy portal Defence24.pl.

Elementy składowe haubic będą wytwarzane w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, a następnie przesyłane drogą morską do Indii, gdzie będzie odbywał się ich ostateczny montaż i próby. Kontrahenci dostarczą też instrukcje techniczne, programy szkoleniowe i wsparcie techniczne, to ostatnie jest szczególnie istotne, gdyż przyspieszy stworzenie tabel strzelniczych - czytamy na portalu.

Haubice te mają masę 4200 kg i długość lufy 39 kalibrów, co pozwala na prowadzenie ognia na odległość do 24 km (w przypadku pocisków z gazogeneratorami wzrasta ona do 30 km). Są przystosowane do użycia amunicji Excalibur, przy wykorzystaniu której rozrzut wynosi poniżej 10 m. - podaje Defence24.pl.

Obecnie broń jest na wyposażeniu armii USA, Wielkiej Brytanii, Kanady i Australii.