Negocjacje ws. Brexitu ruszą 19 czerwca

Negocjacje ws. Brexitu ruszą 19 czerwca - niezalezna.pl
foto: Foto-Rabe (pixabay)

Pierwsza sesja negocjacji pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską ws. Brexitu odbędzie się 19 czerwca, 11 dni po przedterminowych wyborach do Izby Gmin - poinformował w piątek brytyjski dziennik "The Guardian", powołując się na źródła w dyplomacji UE.

Według informacji gazety, planowany termin rozpoczęcia rozmów został przekazany do wiadomości najważniejszym politykom w Unii Europejskiej w ubiegłym tygodniu.

Od 29 marca br., kiedy brytyjska premiera Theresa May wysłała list notyfikujący zamiar wyjścia kraju z Unii Europejskiej, trwają przygotowania do negocjacji. W poniedziałek ministrowie 27 państw członkowskich przyjmą szczegółowe wytyczne dla głównego negocjatora ze strony Komisji Europejskiej Michela Barniera, formalnie upoważniając go do prowadzenia rozmów w imieniu Unii Europejskiej.

Jednak reprezentanci obu stron po raz pierwszy usiądą do stołu negocjacyjnego dopiero po czerwcowych przedterminowych wyborach parlamentarnych. Przepisy dotyczące służby cywilnej w Wielkiej Brytanii i tzw. okresu purdah (kiedy rząd nie może podejmować istotnych decyzji politycznych przed wyborami) stoją na przeszkodzie wcześniejszemu rozpoczęciu rozmów.

Zgodnie z dotychczasowymi deklaracjami w pierwszej fazie negocjatorzy skupią się na kwestii rozliczenia finansowego pomiędzy obiema stronami, przyszłym porozumieniu dotyczącym granic między Wielką Brytanią a Irlandią, a także na zabezpieczeniu praw unijnych migrantów mieszkających w Wielkiej Brytanii (w tym miliona Polaków) oraz Brytyjczyków mieszkających w państwach członkowskich. Zdaniem "Guardiana", unijna strona liczy na rozwiązanie tych kwestii do końca grudnia.

Dopiero wówczas - kiedy Rada Europejska uzna, że osiągnięto "wystarczający postęp" - rozpoczną się szczegółowe rozmowy na temat warunków dalszych relacji pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią, w tym m.in. sektorowych okresów przejściowych mających złagodzić negatywne skutki Brexitu i przyszłej umowy o wolnym handlu pomiędzy obiema stronami.

Zgodnie z traktatem UE negocjacje powinny zakończyć się w ciągu dwóch lat, tj. przed 29 marca 2019 roku, kiedy po północy Wielka Brytania ma opuścić wspólnotę. Ten okres może jednak zostać jednokrotnie przedłużony o kolejne dwa lata w przypadku jednomyślnej woli wszystkich członków Unii Europejskiej.

Opinie użytkowników

Ziast NEGOCJOWAĆ pokazać unijnej pro niemiekiej hołocie środkowy palec!

Kiedy Polska wyjdzie z tego niemieckiego KOŁCHOZU?

"... a także na zabezpieczeniu praw unijnych migrantów mieszkających w Wielkiej Brytanii..." co??? Jakich praw unijnych? Mieszkają w UK, to obowiązywać ich będą prawa UK

Brytyjski establishment chciał,aby negocjacje były prowadzone za zamkniętymi drzwiami.Niestety,Juncker pokrzyżował ich plany i o wynikach negocjacji w każdym punkcie będą informowane media.To konserwatystom nie w smak...
Liczyli na swoje sprawdzone gierki polityczne i pełne hipokryzji działania zakulisowe,ale nic z tego !!!
Coraz więcej Brytyjczyków powoli otwiera oczy i zdaje sobie sprawę,że sytuacja wygląda nieciekawie...

Glupis jak but. Powinnismy wziac przyklad z brytoli. Poki jeszcze mozna. Te cztery lata to specjalnie: a nuz sie rozmysla? Polacy do Polski powinni wrocic i tutaj walczyc o przyzwoita Polske.

Głupiś to ty frajerze. Polska jest niczym w porównaniu z GB. To jedno z mocarstw światowych, do dzisiaj byłe kolonie płaca królowej podatki więc GB może w trudzie ale obędzie się bez UE. A jeśli chodzi o powrót polaków - zapomnij - płace 3 - 4 wyższe, lepsze warunki socjalne itd. Obecnie jest odwrotny trend i znowu szykuje się wielka emigracja młodych polaków z PL właśnie głownie do GB a na drugim miejscu do Niemiec. Więc skoro jest tak dobrze, to czemu jest tak źle?

Frajerzy oddają diamenty za szklane kulki. Polaczki za głupie są, żeby Polskę odbudować. Swoją drogą to naucz się pisać ortograficznie. Przede wszystkim "Polacy" piszemy z dużej litery.

Czas ostatecznie pozbyć się złudzeń: to będzie bardzo twardy Brexit. Niewykluczone, że z prawdziwą wojną o Gibraltar.

Pozostałe wiadomości

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się --> tu <--. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.