Ozonowy smog zaatakuje Pekin

Ozonowy smog zaatakuje Pekin - niezalezna.pl
foto: Bert Oostdijk \ https://creativecommons.org/ licenses/by/2.0/

Po tygodniach czystego nieba Pekin ponownie doświadczy smogu - zapowiedziało chińskie ministerstwo ds. ochrony środowiska. Tym razem główną substancją zanieczyszczającą powietrze ma być ozon.

Ministerstwo poinformowało mieszkańców regionu nazywanego Jingjinji, tzn. Pekinu, pobliskiego portowego miasta Tiencin oraz okolicznej prowincji Hebei, że notowany od poniedziałku wzrost temperatury oraz intensywniejsze promieniowanie słoneczne sprzyjają formowaniu się tam ozonu.

Przez kilka tygodni chińska stolica mogła cieszyć się błękitnym niebem, o co dbano zwłaszcza przed zakończonym w poniedziałek pierwszym międzynarodowym szczytem poświęconym „Pasowi i Szlakowi”, głównej inicjatywie ekonomicznej komunistycznych władz. Według resortu redukcję zanieczyszczeń osiągnięto dzięki ograniczeniom produkcji w prowincji Hebei oraz zmniejszeniu natężenia ruchu w stolicy.

Obecnie regionowi zagraża smog fotochemiczny, którego głównym składnikiem jest ozon, powstający w wyniku inicjowanych przez światło słoneczne reakcji chemicznych z udziałem tlenków azotu i substancji organicznych pochodzących ze spalin samochodowych, spalania węgla i emisji przemysłowych. Mniejsze stężenie ozonu w powietrzu może powodować ból głowy, wysychanie błon śluzowych i kaszel, natomiast przekroczenie poziomu 240 mikrogramów na metr sześcienny powoduje nasilenie się objawów astmy i zaburzeń krążenia u osób cierpiących na te schorzenia.
 

Opinie użytkowników

Przynajmniej nie mają dziury ozonowej.

eldekl

"Przynajmniej nie mają dziury ozonowej."

Dziura ozonow to niższe stężenie ozonu w powietrzu!

kiedy smog pojawił się nad Krakowem-euroPOsłanka krakowska- hrabina po Niemcu-trojga imion i dwóch nazwisk-z uciechą wypisywała;chcieliście PiSu to macie smog;a co teraz wymyśli?

Jak to co, ten smog ożywił wawelskiego smoka i zionie siarą... i zagraża Krakusom, tamtejszym chytrusom. Poznańskie Pyry w temacie chytrości i skąpości to cieniasy w porównaniu do Krakusów.

Pozostałe wiadomości

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się --> tu <--. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.