​Kto uzbroi Obronę Terytorialną

​Kto uzbroi Obronę Terytorialną - niezalezna.pl
foto: mon.gov.pl

Polski przemysł jest w stanie wyprodukować wszelkie wyposażenie niezbędne dla Wojsk Obrony Terytorialnej - powiedział w Szczecinie przewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej Michał Jach (PiS). Do 2019 r. MON wyda na wyposażenie WOT 3,5 mld zł.

- Potrzeby wojsk obrony terytorialnej opierają się na wyposażeniu indywidualnym żołnierza i te zamówienia będą lokowane w polskim przemyśle - powiedział dziś Jach, który był gościem debaty „Wojska Obrony Terytorialnej i Ochrona Obiektów Strategicznych”. Spotkanie poświęcone było m.in. przeciwdziałaniu zagrożeniom w cyberprzestrzeni oraz prezentacji ofertowej firm zajmujących się produkcją uzbrojenia.

Jak zaznaczył poseł Jach, zwiększenie bezpieczeństwa państwa wiąże się ze zwiększeniem zamówień w polskich zakładach i przedsiębiorstwach, nie tylko państwowych. - Żołnierz wojsk obrony terytorialnej zostanie wyposażony w mundur, hełmy, broń strzelecką, lekki sprzęt do przewozu, samochody, indywidualne rakiety przeciwlotnicze oraz broń przeciwpancerną również indywidualną – wymienił.

Według Jacha „wzmocnienie polskiego potencjału militarnego poprzez utworzenie WOT przebiega ze stosunkowo niewielkim nakładem finansowym”. - Koszt wyposażenia żołnierza wojsk terytorialnych w porównaniu z żołnierzem wojsk operacyjnych może być nawet 10-krotnie niższy - dodał.

 3,5 mld zł jakie zostały przeznaczone do 2019 r. na Wojska Obrony Terytorialnej to wydatki na wyposażenie tych wojsk. Trzeba tym żołnierzom kupić broń osobistą, mundury, środki medyczne, samochody. Ta kwota to zaledwie 10 proc. budżetu MON, który w tym roku osiągnął wartość ponad 37 mld zł. To nie jest wydatek, który spowoduje załamanie funkcjonowania wojsk operacyjnych albo programu modernizacyjnego sił zbrojnych

- wyjaśnił Jach.

Rozbudowa obrony terytorialnej i przekształcenie jej w formację złożoną głównie z ochotników z danego rejonu to jeden z priorytetów obecnego kierownictwa MON. WOT mają współdziałać z wojskami operacyjnymi oraz być zdolne do prowadzenia działań antykryzysowych i antyterrorystycznych.

MON zakłada, że w 2018 r. WOT będą liczyć ok. 35 tys. żołnierzy, a w roku 2019 - 53 tys.
 

Opinie użytkowników

Taa panie posle, koszt wyposazenia zolnierza wojsk terytorialnych moze i 10 razy nizszy niz zawodowego tylko smiertelnosc w razie W 100 razy wyzsza...

u nas jak się dzwoni na nr podany w necie jako kontaktowy w sprawie WOT, to oficer, który odbiera, twierdzi, że o WOT nic nie wie i trzeba samemu sobie sprawdzać w necie - nosz kurna, wychodzi na to, ze jaki wcześniej w wojsku był burdel tak dalej jest - chciałem się zapisać do WOT ale nie na pierwszego lepszego piechura, bo mam już swoje lata ( ;) ) i doświadczenie, dowiedziałem się samemu, że są jakieś szkolenia dla oficerów WOT ale oficjalnie nic nie mozna się dowiedzieć - jakiś absurd - pójdą tylko kumple i rodzinka dotychczasowych wojskowych (w duzej mierze najemników a nie Patriotów chcących służyć Polsce i Polakom)

Pan Maciarewicz jest niewatpliwie architektem przyszlej Polski.Ten projekt wykracza daleko po za jedynie obrone terytorialna .Jego glowna wartosc widze w sferze aktywowania spoleczenstwa dla kraju i budowe trzonu obywatelskiego/elity polskiej .To zaowocuje ,to musi zaowocowac podobnie jak Legiony Marszalka z ktorych czerpala miedzywojenna Polska do puki tych ludzi nie wymordowali rosjanie wespol z niemcami.Ten projekt jest bardzo wazny dla przyszlosci Polski. Oczywiscie spelnione sa tym zadaniemi inne pozyteczne funkcje jak aktywizacja polskiego przemyslu obronnego i wzrost miejsc pracy.Brawo Panie Antoni,zeby takich ministrow bylo wiecej to pojdzie Polska jak Burza.

Człowieku, już mniejsza o "do puki", ale pisz przynajmniej MaciErewicz. Chyba, że twój wpis to kryptoszczujnia...

"Jesteśmy w stanie wyposażyć WOT" tylko ciekawe kiedy i w co jak na całą Polskę mamy dosłownie JEDNĄ maszynę do odkuwania luf !!!

Jak by wprowadzono powszechny dostęp do broni palnej, dla POLSKICH obywateli to maszyny by kupiono albo wyprodukowano w kraju. Jak nie ma zbytu na pewien rodzaj towaru to po ch.. więcej maszyn, jak jedna daje radę.

Wyrownywanie wartosci Zlotego do wartosci $ spowoduje 4 krotny wzrost realnych plac.
Budzet armi - budzet MON - ministra Maciarewicza stanie sie podobny do budzetu armii rosyjskiej, ale na malym skoncentrowanym terytorium.
Bedzie zgodny z zasadami 4 rewolucji przemyslowej - napewno wyprzedzi w waznych szczegolach istniejacy stan technologii na swiecie, tak jak przed II wojna swiatowa, np sprawa Enigmy, wyposazenia wszystkich i tylko polskich czolgow w radiostacje.... rkm, dzialo Bosfor zm...... .

Niewielki wzrost jakosci technologii w wojsku odsprzedane do firm cywilnych (np internet, budowa komputerow PC z Pentagonu) podniosa jakosc i bezpieczenstwo patentow zaplecza firm uslugowych w ktorych wzroscie najwazniejszy jest czynnik ludzki - pracowniczy, zarzadzania.
Po wyborach wiemy ze zarzadzanie w skali masowej mamy na najwyzszym poziomie.

Z tego rachunku (liczby mozna podstawiac z ogolnie znanych) wynika, ze zabezpieczenie praw autorskich przez MON wywola mnostwo nowych technologii wytwarzania i swiadczenia uslug za granica w oparciu o emigracje i male firmy.

Wzrost jest juz do 60 mln Polakow w kraju i Poloni + zainteresowani przyjaciele demokratycznych gospodarek.
Zamiana malej firmy na srednia odbywa sie dosyc latwo, przez wzrost zatrudnienia i inwestycje spolki w zaplecze technologiczne.

Rzad planuje zainwestowac 200 mld przez 30 lat w bezpieczenstwo energetyczne i oszczednosci energii - po utworzeniu funduszu inwestycyjnego na 2/3 tej kwoty uzyska inwestorow z polskich odbiorcow energii korzystajacych z tanszej energii, tanszej produkcji, wzrostu zarobkow i wynalazkow 4 rewolucji przemyslowej.
Skrocenie okresu uzyskania tych wynikow do 1/3 a wiec do 10 lat prowokuje do uwzglednienia wyrownania zarobkow - wyrownania PKB liczone na obywatela do niemieckiego.

Wniosek.
Punktem w naszej historii jako odniesienia do wzrostu zarobkow jest wlasnie historia uzbrojenia II RP ze slawa Husarii.

W zasadzie brakuje nam tylko laboratoryjnej przewagi technologicznej, glownie w energetyce, aby realne zarobki miec rowne krajom najbogatszym.

Gdzies powstanie dobrze zabezpieczony "Plus" w konkurencyjnosci globalnej "a reszta bedzie konsekwencja", bo swoje musimy robic i robimy to dobrze - rewelacyjnie!

Pytanie co moze takiego powstac - jak ukierunkowac swoja wiedze aby to odkryc, znalezsc dla swojej dzialalnosci poza praca zawodowa ???

PIS jest rzadem 4 Rewolucji Przemyslowej,

PIS jest rzadem 4 Rewolucji Przemyslowej, ktorej charakterystyczna cecha jest wykorzystanie portrali (internetu i sprzetu) do bezposredniej pracy z rzadem i odwrotnie rzad wykorzystuje te technologie do utrzymania wszystkiego w calosci - skutecznie.

Polskie Muzeum Historii Technologii z Polski - nawet z tej pod zaborami.
Pan prof. Glinski spelnilby swoja zyciowa misje pomagajac nam we wzroscie zarobkow i likwidacji przymusowej emigracji, tak jak koncentracja Polakow przez ministra Maciarewicza na wojskach WOT.
Przyjemnie jest miec pelne konto a ta najnowsza wiedza technologiczna nie musi byc az tak doglebna, zdobywana wielkim trudem, raczej jej wykorzystanie musi byc pomyslowe jak pomysl na fajny wieczor wiosenny ale deszczowy i zimny, jak w Danii.
O dobry pomysl warto sie pomodlic.

Odpowiadam na pytanie postawione w nagłówku- nikt. Po kolejnych wyborach nie będzie już Macierewicza, i upadnie jego pomysł oparcia obronności kraju na weekendowych partyzantach. I słusznie.

Z prawej flanki to nas zaatakowaliście w '39.

Do zorientowanych tak jak ten antypolak: WOT jest odpowiednikiem Gwardii Narodowej USA. Jeśli prawa czy lewa flanka nie odstrzeli Min. Macierewicza, Polska zostanie uzbrojona, a nie rozbrojona.

I dobrze, bo wróg znów u bram. I z prawej i z lewej...

Panie "Z prawej flanki" i zza Kaukazu....zapewne. Pracuj Pan nad tym wraz z innymi aby w Kraju nie zabrakło u władzy ludzi kalibru Pana Macierewicza ...nota bene najlepszego Ministra Obronny Narodowej od 1945 roku.
Wówczas pomysł OTK nigdy nie upadnie a Polska będzie postrzegana przez potencjalnych agresorów jako kraj trudny do pokonania co niewątpliwie ostudzi ich zapały.
Mam 73 lata ale jeśli zajdzie potrzeba to wrócę po 36 latach do Kraju bronić wasze ogarnięte destrukcją d....py!

Armia także w weekend ma wolne, więc weekendowa partyzantka, wpisuje się idealnie w system, POpaprańcu.

To są tylko twoje marzenia ściętej głowy ruska POlszewicka onuco :) Macierewicz i PIS
będą rządzić Polską jeszcze conajmniej 2 kadencje ! do tego czasu wytępimy was antypolskie
PO-PSL-SLD-ruskie-karaluchy tak jak tępi się pasożytów ! A później narodzi się normalna
polska opozycja, która będzie służyła Polsce a nie kacapom i szwabstwu.

Jasne! Oprzyjmy swoje bezpieczeństwo na "fachowcach" pracujących od 8 do 16! Ciekawe co będzie jeśli wróg uderzy o 20 lub w weekend?

Cale zycie wmawialiscie mi, zem "glupi i ciemny i nie mam inteligencji przystosowania sowieckiego, dlatego wygladam jak glupi, ciemny i biedny."
Jakos naprawde nie bylem glupi, ciemny i biedny a wiec system sie nie dostosowal do mnie - bo glupi i smierdzi nedza okraszony bolszewizmem jak sciany szamba po wyproznieniu.

Teraz wy jakos nie mozecie sie dostosowac ale dlatego, ze jestescie tacy jak sami to opisywaliscie - naprawde glupi, biedni, a inteligencja na poziomie scierby, wielgus - inaczej waszych przywodcow.

To nie jest żaden "plan oparcia obrony kraju na weekendowych partyzantach", tylko uzupełnienie regularnej armii. Coś jak Gwardia Narodowa w USA. Pomysł skądinąd słuszny. Dam taki przykład- niech np Niemcy zorganizują "powstanie" na Opolszczyźnie, to po co wysyłać tam regularną armię, jak można zmobilizować OT. Dużo taniej, a do walki z przeciwnikiem nie posiadającym ciężkiego uzbrojenia wystarczy.

Dobrze ,że to się rozwija , może ślamazarnie, ale jednak. Jeszcze odbudować system obrony cywilnej (OC) w miastach i wznowić pobór w formie podstawowego szkolenia żołnierskiego.
Tylko żołnierz poborowy to nie niewolnik i Q...a za 100 zł żołdu,jak było za komuny, poniewierać się nie da. A ta armia co pracuje 8 godzin z wolna sobotą to będzie uzupełnieniem WOT.
Służba to nieprzerwana praca w trybie 12/24. Ale jak armia przekłada papiery i liczy tylko stany magazynowe to 8 godzin pracy aż za ho ho. Ogólnie to zrobiono ze służby robotę jak w fabryce, produkującej w systemie jednozmianowym.

PIS rzadzi do najblizszego Potopu a potem zobaczymy.

...tyś nie z prawej ino z lewej flanki nowocześnie zorientowany.A prorok z ciebie żaden!

To jest ofiara portalu gazeta,pl - same plotki stworzone z plotek taki pasztet do zatkania mozgu.
To jest ofiara wlasnego charakteru, uszkodzonej osobowosci, ktorej nie moze ujawniac w normalnym zyciu - taki utajniony "obywatelRP".

Jesteś przykładem anty Polaka ! Ty sowiecka gnido !

Wreszcie mamy Polski Rząd i Polaków u władzy.

Pozostałe wiadomości

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się --> tu <--. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.