Bohaterowie niezłomni. Znamy 12 nazwisk zidentyfikowanych ofiar totalitaryzmów

Bohaterowie niezłomni. Znamy 12 nazwisk zidentyfikowanych ofiar totalitaryzmów - niezalezna.pl
foto: Krzysztof Sitkowski/KPRP

Leon Taraszkiewicz ps. „Jastrząb” oraz Lucjan Minkiewicz ps. „Wiktor” znaleźli się wśród kolejnych zidentyfikowanych ofiar totalitaryzmów, których nazwiska ogłosił w piątek IPN podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.

Ogłoszone identyfikacje dotyczą szczątków ofiar, które zostały wydobyte w toku prac archeologiczno-ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut od 2012 r. Badania DNA przeprowadzali specjaliści genetycy m.in. ze Szczecina, Wrocławia i Lublina.
Poszukiwania tajnych miejsc pochówku ofiar zbrodni komunistycznych IPN prowadzi w całej Polsce.

- To jest początek ceremonii oddania honoru, pokazania godności, jaką oni w sobie niosą. To ten państwowy element. Tak ważny dla Rzeczypospolitej. Bo jako prezydent zawsze sobie zadaję pytanie, kto będzie bronił Rzeczypospolitej i za nią walczył, jeżeli nie będziemy o nich pamiętali, jeżeli nie będziemy pochylali przed nimi nisko głowy, jeżeli ten honor nie zostanie im w odpowiedni sposób oddany. Kto będzie chciał w przyszłości stawać w obronie RP? - zastanawiał się prezydent Andrzej Duda.


CZYTAJ WIĘCEJ: Emocjonalne wystąpienie prezydenta Dudy: Kto będzie bronił RP, jeżeli nie będziemy o nich pamiętali?

Nazwiska zidentyfikowanych odczytał Jerzy Zelnik.
Poniżej lista 12 zidentyfikowanych bohaterów niezłomnych:
 
1. Stanisław Bizior, ps. Eam, komendant Lotnej Żandarmerii w ramach Obwodu Zamojskiego. Skazany na karę śmierci, wyrok wykonano w 1952 w podziemiach Zamku Lubelskiego. Jego szczątki odnaleziono w styczniu 2017 na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie.
 
2. Stefan Długołęcki, podpułkownik Wojska Polskiego. Szczątki zostały odnalezione w 2013 roku na terenie kwatery "Ł" Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie.
 
3. Czesław Duma, ps. Nieznany, żołnierz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 11 lutego 1949 w więzieniu przy ul. Rakowieckiej. Szczątki zostały odnalezione w 2013 roku na terenie kwatery "Ł" Cm. Powązkowskiego w Warszawie.
 
4. Czesław Guzieniuk, ps. Gałąź, żołnierz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 10 października 1946 roku na terenie lasu w okolicach Białegostoku. W 2013 roku dokonano otwarcia grobu, w celu identyfikacji jego ciała, które spoczywało na cmentarzu w Białymstoku.
 
5. Czesław Gałązka, ps. Mróz, podporucznik Narodowych Sił Zbrojnych. Stracony 14 maja 1949 roku w więzieniu przy ul. Rakowieckiej. Szczątki odnaleziono w 2012 roku na terenie kwatery "Ł".
 
6. Konstanty Kuźmicki, skazany 25 września 1946 roku na karę śmierci. Wyrok wykonano na terenie lasu Olmont, na terenie Białegostoku. Szczątki pochowano w Białymstoku. W 2013 roku dokonano otwarcia grobu w celu identyfikacji.
 
7. Ludwig Machalski ps. Mnich, przywódca organizacji niepodległościowej, działającej na terenie powiatu sandomierskiego.
 
8. Lucjan Minkiewicz, ps. Wiktor, żołnierz ZWZ-AK na Wileńszczyźnie. Szczątki zostały odnalezione w 2013 roku na terenie kwatery "Ł".
 
9. Stefan Nowaczek, ps. Wilk, żołnierz AK, podporucznik Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Walczył w Postaniu Warszawskim.
Skazany na karę śmierci w 1946 roku. Wyrok wykonano 29 sierpnia 1946 w więzieniu przy ul. 11 listopada w Warszawie. Szczątki odnaleziono w 2015 roku, na terenie kwatery 45N Cmentarza Bródnowskiego.
 
10. Marian Pilarski ps. Grom, Olgierd, Jar, major. Żołnierz zawodowy Wojska Polskiego, AK i WiN. Aresztowany 12 kwietnia 1950 roku. Skazany na karę śmierci w 1951 roku, wykonano ją 4 marca 1952 w więzieniu na zamku w Lublinie. Szczątki odkryto 23 stycznia 2017 roku na cm. rzymsko-katolickim przy ul. Unickiej w Lublinie.
 
11. Leon Taraszkiewicz, ps. Jastrząb, Zawieja, podporucznik, żołnierz delegatury sił zbrojnych zrzeszenia WiN. Ciężko raniony, zmarł podczas transportu na konspiracyjną kwaterę. Szczątki odkryto w listopadzie 2016 roku na cmentarzu w Siemieniu.
 
12. Piotr Tomaszycki, ps. Gałązka, żołnierz WiN. Skazany na karę śmierci, którą wykonano 10 października 1946 roku, na terenie lasu Olmont na terenie Białegostoku. Szczątki ekshumowane w 1996 roku, pochowane w Białymstoku. W 2013 roku dokonano otwarcia grobu w celu identyfikacji.

Opinie użytkowników

anie prof. Szwagrzyk , DZIĘKUJEMY , A BOHATEROM CZEŚĆ I CHWAŁA PO WSZE CZASY.

Czy pis się nie wstydzi tej roboty, poprzedniagrupa była znacznie większa.

Nie mogę wprost wyjść ze zdumienia, że ponad 20% Polaków oddaje jeszcze głosy na morderców naszych Żołnierzy Wyklętych, na bolszewików z Armii Czerwonej, KGB, NSDAP, Czekistów i szwabów ze STASI, a w Polsce UB i LWP, jak tusk TW Oscar którzy mordowali naszych braci tylko za to, że chcieli Wolnej Polski?
Czy to jakaś wyjątkowa choroba dotknęła umysły Polaków, czy to rzeczywiście potomkowie tych co przyjechali na czołgach do Polski w 1939 roku?
Inaczej tego się nie da wytłumaczyć. Zresztą widzimy co się dzieje w Sejmie, co zdrajcy wyprawiają. Mamy jasność kto jest Polakiem a kto nie.
Trzeba tylko zdrajcom dobrać się do tyłków a oczyścimy naszą Ojczyznę z bolszewickiej zarazy.
I będziemy znowu dumnym odważnym Narodem w sercu Europy.
Teraz nie dziwcie się, że tak tu ujadam na kacapów, szwabów, na bolszewików i komuchów, dobry lewak to martwy lewak.
Dziękujemy Panu prof. Szwagrzykowi, i całemu IPN które chcieli bolszewicy z PO-PSL zlikwidować za takie poświęcenie dla naszej Ojczyzny.

Tak ku woli spraqwiedliwości, ponieważ to jest tylko 12 osón, część już wcześniej rozpoznanych tylko dzisiaj potwierdzonych, sprawcy owego czynu powinni by podani, pełną listę tak zwanych prouratorów, takz zwanych sędziów, takzwanych obrońców z urzędu, tak zwanych świadków, tak zwanych wykonawców wyroków, tak zwanych śledczych. Mamy przecież zapowiadaną reformę systemu sprawiedliwości no i co te same klany dalej w sądach.
Sedziowie którzy kradną w biały dzień bo mają immunitet.

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !!!

" ...ofiar totalitaryzmów..."??? Skonczcie wreszcie z tymi klamliwymi eufemizmami. Ich nie zabil jakis tam TOTALITARYZM, tylko czynownicy ROSYJSKIJ OKUPACJI

kto będzie chciał w przyszłości stawać w obronie RP? dobre pytanie... a oto odpowiedź:...

wszyscy rzetelni Polacy,... ale tylko wtedy kiedy obecny Rząd i obecny Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej rozliczy zgodnie z polskim (a nie sowieckim) Prawem, wszystkich komunistycznych i PO st komunistycznych morderców, zdrajców, oszustów i złodziei... oczywiście pomijając i nie traktując poważnie widzimisia Prezesa.

A co masz palancie do Prezesa? Którego Prezesa? Wyrażaj się jasno, nie matacz debilu znany tu "Cyrk" z trollowania.

i takich jak ty sowiecki zasrugany palancie... też...

Sowiecki okupant tak mordował Polaków. Najpierw wyzwolił nas z okupacji niemieckiej aby dalej mordować polski Naród. Młodzi wybierają na rzadzicieli Polską sowieckich i niemieckich POtomków i to jest tragedia.

Jak mało nazwisk po 5 latach pracy, jak mało identyfikacji z łączki. Zgrozą pachnie ten totalny brak autentycnego zaangażowania w prace identyfikacyjne. Ilu zostanie nie rozpoznanych i do tego tylko 11 zdjęć. Dzisiaj widać skutki tego masowego mordu i wywózek, brak dowódcy, brak wyszkolonej armii bo ie ma komu szkolić. To jest naród bez głowy.

Jak zwykle mało rozumiesz. Twoja POstkomunistyczna partyja wszystko robiła by nie dochodziło do ujawniania śmierci Polaków pod okupacja sowiecką. Nie majacz kobieto o armii, armii w ogóle nie było jak rządziła PO-PSL-Komorowski, ale co tobie tłumaczyć.

A taki folksdojcz psuje powietrze -folksdojcz na gałąż.

Znamy 12 nazwisk zidentyfikowanych ofiar totalitaryzmów
- ale nie znamy tysięcy nazwisk zbrodniczego komuszego bydła.
Ci najwięksi są zakopani na honorowych miejscach cmentarzy komunalnych w całej Polsce.
To kiedy wykopki?

Bóg,Honor,Ojczyzna!
Cześć Wam Panowie!

Profesorowi Szwagrzykowi i jego ekipie wielkie podziękowania...

Cześć Ich Pamięci! Oddali swoje życie za naszą wolność. dzisiaj dzięki tak wspaniałym ludziom jak prof.Szwagrzyk wracają po długiej podróży do swoich rodzin, a ich szczątki z honorami godnie spoczną czekając na z martwych wstanie.
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.

Spij Kolego w ciemnym grobie,
Niech sie Polska przysni Tobie.

Chwała Bohaterom!
Jeśli my zapomnimy o Nich, Panie zapomnij Ty o nas.
Wieczny odpoczynek racz dac IM Panie,a swiatlosc wiekuista ,niechaj IM swieci na wieki wiekow Amen.
Niech spoczywaja w pokoju.

a co to za nowy termin totalitaryzm - przeciez to jewrejokomuna mordowala nalepszych synow i corki polskiego narodu. nazywajcie sprawy po imieniu to tak jak niemcy zbrodniarzy niemieckich nazywaja nazistami.

Analogia - "naziści". Poprawnością trąci.

Dzięki nim Polska nigdy nie straciła honoru. Posiane przez nich ziarno niepodległości dzisiaj wschodzi. Chwała Bohaterom !

Wieczna chwała Panu Szwagrzykowi i pozostałym Badaczom, że poznajemy nazwiska Ofiar. Należałoby jednak podawać nazwiska (i ich kolejne zmiany) katów i oprawców bo ma to znaczenie nie tylko historyczne ale dla naszej przyszłości. Ich wnuczęta nadal działają - prywatyzują, reprywatyzują, zakładają wrogie media, organizacje, loże i fundacje, organizują demonstracje, mieszają w kulturze, oświacie, w polityce a nawet w katolickim kościele.

Troszkę siedziałem w czasie stanu wojennego i wtedy za coś tam wsadzili mnie na 2 tygodnie do izolatki. Nic strasznego, piwnica ale sucha twarde łoże i nikogo nie można było widzieć. Nawet klawisz podawał jedzenie tak abym go nie widział. I teraz myśle sobie jak oni prawdziwi bohaterowie wytrzymali miesiącami sami z wyrokiem śmierci w zimnej mokrej celi? Trzeba być naprawdę bohaterem. Cześć i Chwała wam bezimienni bohaterowie tamtych strasznych lat. Dopóki będę żył to o Was nie zapomnę.

Dzięki nim nie ziściły się zbrodnicze zapędy sowietów i ich pachołków.

Bóg,Honor,Ojczyzna!
Cześć Wam Panowie!

Profesorowi Szwagrzykowi i jego ekipie wielkie podziękowania...

Stanislaw stefan czeslaw konstanty ludwig lucjan marian leon piotr
maja imie twarz miejsce pamiec

ziemia nasaczona krwia dobrze ze powoli odzyskujaswoje zasluzone miejsce w nas

Wieczny odpoczynek racz dac IM Panie,a swiatlosc wiekuista ,niech IM swieci na wieki wiekow Amen.
Niech spoczywaja w pokoju.

NKWD i UB zabiło ok 30 000 POLAKÓW!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Niekończąca się historia żołnierzy wyklętych:

http://www.polskacanada.com/ni...

To nie tak odległe czasy, od tych haniebnych wydarzeń. Muszą być dokumenty kto oskarżał, wydawał wyrok i go wykonywał. Nie dać im teraz chwili spokoju. Działać szybko, bo czas działa na korzyść zbrodniarzy.

Pozostałe wiadomości

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się --> tu <--. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.